Bilgisayarınız Windows 7 işletim sistemini kaldırabilecek mi? Windows 7 sistem gereksinimleri ve yeni özellikleri hakkında tüm detaylar burada.

Windows 7, Microsoft Windows tarafından piyasaya sürülmüş olan bir işletim sistemidir. Çıkış tarihi 22 Ekim 2009 olan Windows 7 bilgisayarlarda halen daha en çok kullanılan işletim sistemidir.

İlk olarak Blackcomb kod adı ile piyasaya sürülen Windows 7, kullanıcılarına pek çok kolaylığı aynı anda sunuyor. Geliştirilen araç çubuğu sayesinde programlar ya da dosyalar arasında çok hızlı ve rahat bir şekilde geçiş yapılabiliniyor. Yüksek sistem güvenirliği ile kötü amaçlı yazılımlardan maksimum koruma sağlayan Windows 7, aynı zamanda eski sürümlere oranla dizüstü bilgisayar kullanıcılarına daha uzun pil ömrü sağlıyor. Ayrıca dokunmatik ekranlarda çalışan çoklu temas teknolojisi sayesinde kullanıcılar kolay bir şekilde istedikleri geçişleri yapabiliyorlar.

Windows 7 ile gelen yenilikler:

Windows XP Modu, Windows 7 üzerinde Windows XP ile uyumlu olan yazılımları kolaylıkla çalışabilmesini sağlıyor. Windows XP arayüzüne sahip bu mod başlatıldığında bilgisayarımız XP işletim sistemi yüklü gibi çalışmaya başlıyor. Arayüzü ve sesleri değiştiren bu mod Windows 7 içerisinde bulunuyor. Bu sayede eski sürüm programların uyumluluk sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Şeffaf pencere özelliği kullanıcıların açık dosya pencerelerinde olan hakimiyetini artırıyor. Görev Çubuğu’nun sağ tarafında”Masaüstünü Göster” kısmı bulunuyor. Fare imleci ile üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstünü görebiliyorsunuz. Eğer tıklarsanız tüm pencereler küçültülüyor. Görev Çubuğu üzerinde bulunan açık programlar ve dosyaların sembollerinin üzerine fare imleci ile geldiğimizde ise o dosyayı veya programı açmadan içeriğini küçük bir şekilde görebiliyoruz. Tıkladığımızda ise normal bir şekilde direk açılıyor.

Görev Çubuğunda ayrıca açılan dosyalar kategorileştirme özelliği bulunuyor. Aynı cins iki dosya açtığınızda aynı simge altında kategorilere ayrılıyor. Bu sayede Görev Çubuğu üzerindeki kalabalıktan kurtulmuş oluyoruz. Fare imleci ile üstüne geldiğimizde tüm dosyaları aynı anda görebiliyor, istediğimizi tıklayarak açabiliyoruz. Bu kategori sembolüne CTRL + Sol Tık yaparsak en son açtığımız dosya yeniden açılıyor.

Windows 7’nin ilginç yeniliklerinden birisi de Aero Shake özelliği. Masaüstünüzde aynı anda pek çok pencere açıkken kullanılan bu özellikte, istediğiniz pencereyi fare imleci ile salladığınızda o pencere hariç diğer tüm pencereler alt sekmeye alınıyor. Bu sayede yalnızca sizin istediğiniz dosya ekranınızda kalmış oluyor.

Windows 10 sistem gereksinimleri Windows 7 sistem gereksinimleri

Windows 7 Sistem Gereksinimleri

32 bit (x86)
En Düşük (minimum) Gereksinimler:

İşlemci:1 GHz
Bellek: 1 GB
Gerekli boş disk alanı: İşletim sisteminin kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 16 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 128 MB, WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip grafik aygıtı (Windows Aero için)
DirectX: Dx 9

Önerilen (maximum) Gereksinimler:

İşlemci:  1.6 GHz / 2 GHz (Performans için)
Bellek: 1-3 GB (Performans ve XP modu için)
Gerekli boş disk alanı: İşletim sisteminin kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 16 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 128 MB, WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip grafik aygıtı (Windows Aero için)
DirectX: Dx 9

64 bit (x64)

En Düşük (minimum) Gereksinimler:

İşlemci: 1 GHz
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: İşletim sisteminin kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 20 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 128 MB, WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip grafik aygıtı (Windows Aero için)
DirectX: Dx 9

Önerilen (maximum) Gereksinimler:

İşlemci:  1.6 GHz / 2 GHz (Performans için)
Bellek: 4 GB (Performans ve XP modu için)
Gerekli boş disk alanı: İşletim sisteminin kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 20 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 128 MB, WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip grafik aygıtı (Windows Aero için)
DirectX: Dx 9

Bu yazı yardımcı oldu mu?
Hayır
Evet

9 YORUMLAR

  1. Mutlaka ramların artık 4gb standart tek modulde üretilmeleri ve standart hale gelmesi şart. Zaten 16 gb desteklı de olsa anakartlarda bir sürü sorun çıkıyor millet başını yoluyor.ram hususunda.Üreticilerin artık 4gb modülleri standart hale getirmesi elzem.Bunagöre yazılımlarda tabi. Güzel bir incelleme olmuş.

  2. Windows 7 güzel bi sistem gercektende iyi oyunlar filen kaldiriyor bu yonden seviyorum genellikle gamerler bu işletim sistemini seciyor bilgilendirme icin saol.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here