Tropikal bir adada kendi şehrinizi kurmak ister misiniz? Tropico 5 sistem gereksinimleri yazımızda.

Kalypso tarafından yayınlanan Role Play oyunu Tropico 5 ilk etapta biraz sıkıcı gelse de sonradan oldukça zevkli bir oyuna dönüşüyor. Camping ile oyuna başladığınızda ilk olarak hangi hanedanlığa sahip olacağımızı seçiyoruz. Daha sonra karakter yaratma ekranından tüm detayları ile hanedan üyelerimizi yaratıyoruz. Buradaki tek eksik karakterin ismi olmalı. Çünkü karakterin ismini biz yazamıyoruz. Onun yerine oyunun belirlediği isimlerden bir tanesini seçebiliyoruz.

Tropico 5’de 4 tane çağ atlıyoruz. Örneğin koloni çağından soğuk savaş çağına daha sonra modern çağa geçiyoruz.  Ayrıca oyunda kendi anayasamızı belirleyebiliyoruz. Bu da oldukça güzel olmuş. Eski oyundaki sorunlardan bir tanesi olan yol kurmak problemi beşinci oyun ile ortadan kaldırılmış Artık daha stabil yollar kurabiliyoruz. Bir diğer yenilik de ticaret olmuş. Oyunda dış ülkeler ile ticaret yapabiliyoruz. Bu sayede sizde olmayan malları getirtebiliyorsunuz. Yada dışarıya satarak para kazanabiliyorsunuz.

Yeniliklerden bahsetmişken Tropico 5 ile ayrıca araştırma özelliği gelmiş. Yeni araştırmaları yapabilmek için öncelikle okul veya kolej gibi yapıları oluşturmamız gerekiyor. Ayrıca karşınıza çeşitli görevlerde gelebiliyor. Örneğin yeteri kadar şeker üretip dışarıya satarsanız kral size belirli bir parayı ödül olarak veriyor. Bu ve bunun gibi pek çok görev mevcut. Tropico 5’ün eski oyuna göre oldukça geliştiğini söyleyebiliriz.

Oyunun grafikleri ise ne yazık ki vasat ötesi. Kamera uzakta iken oldukça iyi görünen şehrimiz hafif buğulu görüntüsü ile hoş duruyor. Fakat kamerayı yaklaştırdığınızda ortaya katliam gibi grafikler çıkıyor. Çimen kaplamaları olsun, binalar olsun her şey 90’ların oyunlarına benziyor. (Biraz abartmış olabilirim ama cidden hiç beğenmedim.)

Bu vasat grafiklere göre Tropico 5 sistem gereksinimleri nedense oldukça yüksek. Hatta o kadar gereksiz yüksek ki hayretler içerisinde kalabilirsiniz. Çimen kaplamasının bile doğru düzgün olmadığı bir oyunda neden bizden en düşük AMD Radeon HD 4550 ekran kartı isteniliyor anlamış değilim. İşlemci olarak da minimum çift çekirdekli önerilen olarak da dört çekirdekli işlemci istenilmiş.

[reklam]

[baslik]Tropico 5 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista (SP2) / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: 2 GHz Dual Core CPU
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 4 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTS 450 / AMD Radeon HD 4550 / Intel HD Graphics 4000
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 (64 bit) / Windows 8 (64 bit)
İşlemci:  Intel Quad Core @2.5 GHz
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 4 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 550 Ti / AMD Radeon HD 5670
DirectX: Dx 11

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here