Tomb Raider sistem gereksinimleri yüksek grafiklerine oranla oldukça düşük kalıyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Crystal Dynamics tarafından geliştirilen ve Square Enix tarafından yayınlanan Tomb Raider, serinin onuncu oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunumuz eski Tomb Raider oyunlarından daha farklı bir yapım. Bir adada geçen oyun atmosfer olarak Far Cry’a oldukça benziyor diyebiliriz. Fakat haritayı daha çok biz ilerledikçe keşfediyoruz. Yani harita üzerinde istediğimiz gibi gezemiyoruz. Ayrıca oyunun başında çok fazla silahımız bulunmuyor. Yeni silahları ileri ki bölümlerde keşfediyoruz. Ya da öldürdüğümüz düşmanların silahlarını ele geçirebiliyoruz. Bu sayede cephane sorunumuz ortadan kalkıyor. Oyunda keşfettiğimiz yerlere kamp içerisinde iken hızlı bir şekilde gidebiliyoruz. Bu sayede oraya tekrardan yürüme derdinden kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca multiplayer özelliği ile haritaları arkadaşlarımız ile oynayabiliyoruz.

Oyundaki kamera sistemi gene klasik olarak üçüncü şahıs. Yani sürekli olarak karakterimizin arkasından görüyoruz. İlerledikçe çeşitli yerlerde sürekli olarak sinematikler geliyor ve anlık olarak bazı tuşlara basmamız gerekiyor. Ekranımızda çıkan bu tuşlara zamanında basamadığımız zaman genellikle ölüyoruz. Ayrıca çevrede çeşitli silah parçaları bulup bunları birleştirebiliyoruz. Böylece silahımız gelişmiş oluyor. Tomb Raider’ı daha mükemmel hale getiren çeşitli özelliklerde eklenmiş. Hedefe nişan alıp ateş ettiğimizde düz bir şekilde ateş edemiyoruz ve silahımız yukarı doğru hafifçe sekiyor. Ayrıca oyunda koşarken önümüze çıkan engellere göre Lara’nın hareketleri değişiyor. Yani sürekli aynı şekilde koşamıyoruz. Bu ve bunun gibi çeşitli faktörler oyunu daha gerçekçi bir hale getirmiş.

Senaryoya bakacak olursak Japonya yakınlarında bir adada geçen oyunda Lara ve ekibi, eski bir krallığı keşfetmeye çalışıyor. Fakat gemileri fırtınaya yakalanıyor ve bir adada mahsur kalıyorlar. Böylece çeşitli olaylar peş peşe gerçekleşmeye başlıyor. İlk olarak Lara’nın arkadaşları kaçırılıyor ve tek başına kalan karakterimiz ile hayatta kalmaya çalışıyoruz. Eski oyunlardan en önemli farkı Lara’nın hayatta kalma çabası diyebiliriz. Çünkü serinin önceki oyunlarında karakterimiz kendi alanında uzman olan ve ne yapması gerektiğini bilen profesyonel bir maceracı iken bu oyunda daha çok genç olan Lara ile doğada tek başımıza kalıyoruz.

[reklam]

[baslik]Tomb Raider Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP (SP3), Windows Vista, Windows7 ya da Windows 8
İşlemci: Çift çekirdekli AMD Athlon64 X2 2.1 Ghz ya da Intel Core2 Duo 1.86 Ghz (E6300)
Bellek: 1 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 12 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: AMD Radeon HD 2600 XT ya da nVidia 8600
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:  Windows Vista, Windows 7 ya da Windows 8
İşlemci:  Dört çekirdekli AMD Phenom II X2 565 ya da Intel Core i5-750
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 12 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: AMD Radeon HD 4870 ya da nVidia GTX 480
DirectX: Dx 11

9 YORUMLAR

  1. Buyur işte her oyunda ekran kartı yüzünden takılıyorum, tomb raider çok sevdiğim bir oyun. Yaz tatilinde amcam gelince onun pcden oynuyorum bende :)

  2. Bu oyunun adını çok duydum , nedense oynamak nasip olmadı.Nasıl olsa sistem gereksinimlerini bilgisayarım karşılıyo en yakın zamanda oynamaya başlıyacam.Ayrıca oyun senaryorsu önceden biliyorum çok güzel bir senaryosu var :)

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here