Herkes tarafından merakla beklenen The Sims 4 sistem gereksinimleri oldukça düşük çıkmış durumda. İşte son oyunun detayları.

Çıktığından bu yana 44 adet ek paket piyasaya süren efsane oyun The Sims serisi tam gaz yoluna devam ediyor. Yeni oyun olan The Sims 4 ise şu ana kadar yapılmış en akıcı Sims oyunu diyebiliriz. Yenilenen arayüzü ile bizlere yüzlerce seçenek sunan oyunda karakter yaratma sırasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Çünkü o kadar çok seçeneğiniz var ki bu bölümde karar verene kadar epey bir zaman harcıyorsunuz. Creative Sim denilen yeni arayüz bizlere fare hareketleri ile karakterlerin vücut hatlarını kafamıza göre yapabilmemize olanak sağlıyor. Yani eskisi gibi belirli seçenekler içerisinde kısıtlanmıyoruz.

Her zamanki gibi The Sims 4 sistem gereksinimleri içeriğine geçmeden önce sizlere yeni oyun ile gelen özelliklerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle eski oyuna benzer şekilde her bir Sim’in bir hedefi bulunuyor. Bu hedef bir futbol yıldızı veya bir doktor olmak olabilir . Oyununuzu da bu hedefe göre yönlendiriyorsunuz. Oyun sırasında ise Sim’lerimizin bu ana hedeften ayrı olarak farklı istekleri olabiliyor. Bu istekler karakterinizin o anki ruh haline göre değişiklik gösterebiliyor. Eski oyundan farklı olarak ise yan hedefler eklenmiş. Yan hedefler ile popülaritemizi artırabiliyoruz. Örneğin evimizde bir parti verdiğimizde bu partinin amacını belirleyip ona ulaşmaya çalışıyoruz. Reward Store üzerinden ise oyundaki bu hedefleri tamamlayarak elde ettiğimiz puanlar ile alışveriş yapıyoruz.

Oyundaki kariyer sistemi ise oldukça geliştirilmiş. Onlarca farklı meslek eklenen The Sims 4 içerisinde yaptığınız mesleğe göre oyun gidişatınız da değişiyor. Etrafınızdaki diğer karakterlerden kişiliğinize kadar her şeyinizi etkileyen kariyerinizde gelişmek oldukça zevkli olmuş. Ayrıca kariyerinize göre yeni eşyalarda açılabiliyor. Build Mode ise eskisine göre inanılmaz farklı. Öncelikle bu mod içerisinde hazır evler ve odalar buluyor. Eğer eviniz ile tek tek uğraşmak istemiyorsanız bu hazır olanları kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında evinizi baştan yaratmak istediğinizde ise seçtiğiniz eşyaları istediğiniz yere koyabiliyorsunuz. (Hatırlarsanız eski oyunlarda eşyaları yerleştirmek oldukça kısıtlanıyordu)

Sim’lerimizin duyguları ise oldukça karmaşık ve gerçeğe yakın bir hale getirilmiş. Artık bundan sonra gelişen her bir olaya karşı farklı Simler farklı duygular gösteriyor. Örneğin ailede ikinci bir çocuk doğduğunda büyük kardeş bu durumdan oldukça rahatsızlık duyabiliyor ve sürekli olarak mutsuzlaşıyor. Yani oyundaki duygu kavramı ince detaylara kadar değiştirilmiş durumda. Ayrıca oyuna eklenen en önemli özelliklerden bir tanesi de aynı anda farklı işleri yapabilmemiz. Örneğin karakteriniz bilgisayar ile oynarken aynı anda yanındaki kişi ile de konuşabiliyor. (Oyunun sistem gereksinimleri kısmı en altta yer almaktadır).

The Sims 4 ile birlikte gelen bu yeniliklerin yanında aynı zamanda bazı eksikliklerde var. Bu eksikliklerden en kötüsü ise yükleme ekranları. Yan komşunuza gitmek için bile çok uzun süren bir yükleme ekranını beklemek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü oyunda açık dünya tarzı bir harita bulunmuyor. Üçüncü oyunu hatırlarsanız harita içerisinde istediğiniz gibi geziyorduk. Bu yükleme ekranlarının ileride çıkacak olan yeni ek paketler ile daha da artacağı düşünülüyor. Bunun dışında oyundan çıkarılan pek çok eşya bulunuyor. (araçlar, bulaşık makinesi, havuz, marketler, dükkanlar,hırsızlar, polis, itfaiye vs.) Bu kadar çok şeyin oyundan çıkarılması bizlere resmen eski oyunu özletiyor.

The Sims 4 sistem gereksinimleri için düşünüldüğünün aksine oldukça düşük bir sistem bizleri bekliyor. Gelişen grafiklere baktığımızda yeni oyunun bizlerden ciddi bir sistem isteyeceğini düşünsek de aslında durum öyle değil. Bizlerden minimum Intel Core 2 Duo isteyen oyun için ekran kartı olarak Nvidia GeForce GT 6600 yetiyor. Yani orta seviye her bilgisayarda The Sims 4’ü oynayabilirsiniz.

[reklam]

[link]The Sims 3 sistem gereksinimleri[/link]

[baslik]The Sims 4 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP (SP3) / Windows Vista (SP2) / Windows 7 (SP1) / Windows 8 / Windows 8.1
İşlemci: Intel Core 2 Duo @1.8 GHz / AMD Athlon 64 Dual-Core 4000+
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 9 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GT 6600 / ATI Radeon 1300 / Intel GMA X4500 (128 MB) (Pixel Shader 3.0)
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64-Bit) Windows 7 / Windows 8 / Windows 8.1
İşlemci:  Intel Core i5 / AMD Athlox X4
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 9 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 650
DirectX: Dx 10

8 YORUMLAR

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here