Bizleri gerim gerim gerdiren korku oyunu The Evil Within sistem gereksinimleri hakkındaki detaylara ve oyunun içeriğine buradan bakabilirsiniz.

Korku oyunları denildiğinde aklımıza büyük efsaneler gelse de The Evil Within bu oyunları aratmayacak cinsten bir oyun olduğunu söylemeliyiz. Özellikle Silent Hill ve Resident Evil karışımı gibi duran oyun bir akıl hastanesinde başlıyor. Bir ihbar üzerinde gittiğimiz bu hastanede önümüze çıkan yaratıklara gerek ateş ediyor gerekse sessizce ilerliyoruz. Senaryo olarak ise size oldukça karmaşık gelebilir. Çünkü oyun sırasında nerede olduğunuzu veya senaryoda ne yapmaya çalıştığınızı kavramanız biraz güç olmuş. The Evil Within sistem gereksinimleri bilgilerine direk göz atmak için sayfanın alt kısmına inebilirsiniz.

The Evil Within için oldukça zor bir oyun demeliyim. Çünkü üzerinize gelen zombi sayısı bir anda artabiliyor hepsi aynı anda size saldırabiliyorlar. Oynanış olarak Resident Evil’ı anımsatan oyunda her korku oyununda olduğu gibi sık sık mermimiz bitiyor. Aksi halde zaten sadece bir aksiyon olurdu. Bu noktada ise gizlilik unsuru ön plana çıkıyor. Düşmanlarımızdan saklanarak ister yanlarından geçebiliyor istersek arkalarından sessizce gelerek bıçakla işlerini sessizce bitirebiliyoruz. Yani oyun bizlere klasik tek bir koridordan ilerleme gibi kısıtlamaya sokmuyor. Ayrıca harita üzerinde bazı tuzaklar bulunuyor. Bu tuzaklar doğru zamanlama ile kullandığınızda oldukça işinize yarayabiliyorlar.

Aslında oyundaki en büyük zorluk bahsettiğimiz gibi mermi sorunu. Aksi halde merminiz olsaydı çok daha kolay bir oyun olurdu. Bu nedenle tüm mermilerinizi kullanırken bonkör davranmanız sizin için hiç iyi olmayacaktır. Şayet ateş ederken bir düşman için ikiden fazla mermi kullandığınızda içten içe üzüleceksiniz. Çünkü merminiz bittiğinde sizi cidden gerilimli dakikalar bekliyor. Gerilim demişken bir korku oyunu olan The Evil Within bu türün hakkını veriyor diyebilirim. Çünkü girdiğiniz mekanlarda karşınıza ne çıkacağını hiçbir şekilde bilemiyorsunuz. Her an herhangi bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca psikolojik olarak da geriliyorsunuz.

Oyundaki karakter çeşitlemeleri oldukça fazla. Karşınıza sürekli olarak farklı bir zombi çıkıyor. Şimdi diyeceksiniz ki zombileri mi tanıyorsun? Hayır örnek vermek gerekirse bir zombinin kolu yokken bir diğerinin üzerinde bir kazık bulunabiliyor. Veya bir başkasının farklı bir organı olmayabiliyor. Boss’lar ise hem detay olarak hemde savaş olarak oldukça iyi bir düzeyde. Zira boss savaşları oldukça gerçekçi olmuş. Pek çok oyunda olduğu gibi çok basit boss’lar ile karşılaşmıyorsunuz. Yada geçilemez düzeyde zor değiller. Oyun genel anlamda bu zorluk dengesini oldukça iyi ayarlamış.

Oyunun grafikleri orta düzeyde. Fakat ara sıra etrafınızda bulunan kutuları parçalayarak içindekileri almanız çok saçma olmuş. Çünkü bir korku oyununda bu tür şeylerle uğraşmak oldukça can sıkıcı bir durum. Çünkü hem atmosferi bozuyor hemde ilerlemenizi önlüyor. Mekanlardaki çeşitlilik ve detay ise oyunun artı yönlerinden bir tanesi. Oldukça iyi bir grafik dokusuna sahip olan mekanlarda sürekli oradan oraya gidiyorsunuz. Üstelik sadece kapalı mekanlarda değil aynı zamanda gün ışığına da çıkabiliyorsunuz.

Açıklanan The Evil Within sistem gereksinimleri içerisinde ilk olarak gerekli boş hard disk alanının boyutu gözümüze çarpıyor. Oyunun kurulabilmesi için toplamda 50 GB‘lık bir boş alana sahip olmanız lazım. Oyunun bu kadar büyük boyutlarda olmasını ise uzun senaryosuna ve mekan çeşitliliğine dayandırıyoruz. Minimum sistem gereksinimleri bizden sadece i7 işlemci istenildiği yazıyor. Başka en ufak bir detayın olmaması birazcık canınızı sıkabilir fakat endişelenmeyin. Core i5 işlemciler ile de oyun açılabilir fakat yavaşlamalar ile karşılaşabilirsiniz. Ekran kartında ise minimum GeForce GTX 460, önerilen GeForce GTX 670 yazılmış. Orta düzey grafiklere sahip bir oyun için bu ekran kartı gereksinimini oldukça normal. Fakat işlemcide biraz daha ayrıntı verilseydi bizler için daha açıklayıcı olabilirdi.

[reklam]

[baslik]The Evil Within Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8.1
İşlemci: Intel Core i7
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 50 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (1 GB) Nvidia GeForce GTX 460
DirectX: Dx 10

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8 (64-bit)
İşlemci:  Intel Core i7 (4 çekirdekli)
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 50 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (4 GB) Nvidia GeForce GTX 670
DirectX: Dx 11

2 YORUMLAR

  1. Cidden harika bir oyun bir kere oyunun logosu acayip güzel aşırı beğendim korkudan oyunu oynayamam yani acayip birşey fragmanı bile korkutucu. :D

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here