The Elder Scrolls V: Skyrim sistem gereksinimleri o kadar düşük ki sisteminizin zorlanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oyunun sistem bilgileri yazımızda.

Bethesda Softworks tarafından geliştirilen The Elder Scrolls V: Skyrim, Oblivion’dan 200 yıl sonrasında geçiyor. Oyuna başladığımızda kendimizi isyancıların arasında yakalanmış olarak buluyoruz. Tam idam edilirken bulunduğumuz kasabaya bir ejderha saldırıyor ve bizde can havli ile kaçmaya başlıyoruz. Bir süre sonra ise kendimizi ejderhalar ile savaşan bir grup içerisinde buluyoruz. İlk ejderhamızı öldürdüğümüzde ise karakterimiz ejderhanın gücünü emiyor ve böylece ismimiz her yerde Dragonborn olarak yayılıyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim senaryosu oldukça güzel bir şekilde işlenmiş. Ayrıca oyundaki kitapları okuyarak senaryoyu tam olarak anlayabiliyoruz. Bu kitaplar bizlere çeşitli hikayeler anlattığı gibi yeni büyülerde öğretebiliyor.

Oyuna başladığımızda 10 farklı ırktan birisini seçiyoruz. Cinsiyet ayrımının da yer verildiği bu ırklar arasında önceki oyunlardan aşina olduğumuz Wood Elf, Khajit ve Human gibi ırkları görüyoruz. Her ırkın kendilerine özgü büyüleri ve çeşitli üstün yanları bulunuyor. Buna örnek vermemiz gerekirse örneğin bir savaşçı ile oynayarak yakından dövüşmek istiyorsanız Nord sizin için en iyi ırk olacaktır. Çünkü Nord ırkında fazladan güç ile başlıyorsunuz. Ya da bir büyücü ile oynamak için Wood Elf’ler oldukça idealdir. Fakat bu demek olmuyor ki illa belirli sınıflar için belirli ırkları almalıyız. Hayır. İsterseniz Wood Elf savaşçıda olabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bırakılmış. Sınıfımızı seçtikten sonra karakterimizin dış görünüşünü en ince ayrıntısına kadar ayarlıyoruz.

Skyrim kuzeyde olduğundan dolayı doğal olarak çevre yapısında ve grafiklerde daha soğuk bir hava görüyoruz. Bulunduğumuz mekana göre hava durumunun değiştiğini görebiliyor, bitki örtüsünün kuzeye gittikçe çoraklaştığını fark edebiliyoruz. Oyundaki su efektleri mükemmel tasarlanmış. Büyük bir şelalenin ya da bir nehrin kenarında iken suyun rüzgar etkisi ile nasıl dağıldığını detaylı bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca yüksek bölgelere gittikçe sertleşen rüzgar ve iklim koşulları resmen sizde soğuk bir dağda mahsur kalmış hissi uyandırıyor. Dağ üzerinde biriken sis, otların sallanması, gökyüzündeki yıldızlar ve aura ışıkları, dinamik hava durumu ve gece ile gündüz arasındaki etkilerde eklenince atmosferin ne kadar zengin olduğunu fark ediyorsunuz.

Skyrim’in grafiksel ayarlarında çözünürlük dışında Advance kısmında daha detaylı seçenekler bulunuyor. Bu kısımda kaplama, gölge ve görüş alanı gibi ayarlamaları yapabiliyoruz. Oyunun grafiksel anlamda gerçekten mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Girdiğiniz mekanlardan çevreye kadar her şeyin özenle hazırlandığını oyuna ilk başladığınızda fark edeceksiniz. Çünkü gittiğiniz hiçbir yer başka bir yere benzemiyor. Örneğin bir zindan içerisinde basık ve sıkışık bir mekanda iken diğer bir zindanda yüksek tavanlı veya farklı yapıda bir mekana giriyorsunuz.

Seslerin de oldukça başarılı olduğu Skyrim, müzikleri ile resmen kulaklarımızın pasını siliyor. Her mekanın farklı bir soft müziği bulunuyor ve herhangi bir saldırı anında da müzik değişerek daha sert bir hale dönüşüyor. Bu sayede düşmanın geldiğini anlayabiliyoruz. Oyundaki karşılaştığımız tüm karakterler ırklarına özgü olarak seslendirilmiş. Ayrıca karşınızdaki karakterin ruhsal durumunu sesinden anlayabiliyoruz. Karakter animasyonlarında ufak bir eksikliği olsa da Skyrim sesleri ile bu açığı tamamen kapatıyor.

Bu mükemmel grafiklerine bakarak The Elder Scrolls Skyrim sistem gereksinimlerinin oldukça yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat baktığınızda oyunun aslında o kadar da yüksek bir sistem istemediğini anlayacaksınız. Windows 7, Vista veya XP işletim sistemlerinde çalışan Skyrim için sisteminizin 32 ya da 64 bit olması fark etmiyor. Bu yüzden rahat olabilirsiniz. İşlemci olarak ise 4 çekirdekli Intel veya AMD işlemci sizler için yeterli olacaktır. Oyunu son detaylarda rahat bir şekilde oynayabilmeniz için minimum DX 9 desteğine ve 1 GB hafızaya sahip Nvidia GTX 260 ya da Radeon 4890 sahip olmalısınız. Şahsen oyun Nvidia GeForce GT 540M ekran kartı ile oyun çok rahat bir şekilde oynanabiliyor.

[reklam]

[baslik]The Elder Scrolls Skyrim Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista / Windows 7 (32 veya 64 bit)
İşlemci: Intel Dual Core @ 2.0 GHz
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 6 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 512MB Dx9 destekli ekran kartı
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:  Windows XP / Windows Vista / Windows 7 (32 veya 64 bit)
İşlemci: Quad-Core Intel  / AMD
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 6 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 1 GB Nvidia GTX 260 / Radeon 4890
DirectX: Dx 9

3 YORUMLAR

    • Katılıyorum ufak tefek hataları bulunuyor mesela gelen oklar üzerinizde kalabiliyor. Bunun gibi küçük grafiksel hataları olsa da genede mükemmel bir oyun diyebiliriz.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here