Belediye başkanlığına adaylığınızı koymak mı istiyorsunuz? O halde bu oyunu deneyin derim. SimCity 5 sistem gereksinimleri burada.

SimCity efsanesi yeni oyunu SimCity 5 ile yine başımızı döndürüyor. Konuyu hiç uzatmadan hemen oyuna bodoslama dalmak istiyorum. Oyun mükemmel. Bir şehir yaratmak için bundan daha iyi bir oyun olamazdı. Yani anlayacağınız Maxis yine bizleri kendisine hayran bıraktırdı.

Oyuna ilk başladığınızda şehrinizi kurarken hatta ilk caddeyi oluştururken ileride sizleri neler beklediğini görebiliyorsunuz. Oyun sizlere şehrinizi nasıl planlayacağınızı, kaynakları nasıl kullanmak istediğinizi, enerjinizi hangi yollardan elde edeceğini (nükleer santral mi kurmak istiyorsunuz yoksa yok kardeşim ben çevre dostuyum deyip güneş enerjisi mi kullanacaksınız) vs. gibi şeyler en baştan göstererek sizlere yol gösteriyor. Bu sayede sonradan sürprizlerle karşılaşmamış oluyorsunuz. Örneğin eski oyunlarda olduğu gibi bir şeyi değiştirmek istediğinizde tüm şehri yıkıp bir daha kurmak zorunda değilsiniz.

Oyun sizlere aynı zamanda aklınızın alamayacağı detaylarda istatistikler sunuyor. Bu bilgiler şehrinizdeki içerisinde şehrinizdeki araç sayınızdan, günlük çıkarabileceğiniz herhangi bir kaynağa ya da su depolarınızda kalan suyunuzun metreküp cinsinden hacmine kadar binlerce bilgiyi içeriyor. Evet bu kadar detaylı bir oyun beklemediğinizin farkındayım. Ama SimCity yıllar geçtikçe kendisini mükemmel bir hale getirmeyi başarmış durumda. Artık o eski oyunları unutabilirsiniz. Ama eskilerden beri değişmeyen bir şey varsa o da halen daha şehrinize Godzilla’yı salıp ortalığı talan etmesine izin verebilmeniz.

Fakat yine de oyunda bazı hatalar da mevcut. Bunlardan bir tanesi işçi sıkıntısı. Oyunda bir noktaya geliyorsunuz ki fabrikalarınız ya da farklı bir iş yeriniz elimde işçim yok mecbur kapanmak zorundayım diye alarm veriyor ve birkaç ay sonra da kapanıyorlar. Fakat nüfus istatistiklerine baktığınızda şehirdeki işsiz sayısının yüzde seksen civarında olduğunu görüyorsunuz. Bunu görünce de üzülmemek elde değil. Bir başka hata da oyunda yağmur yağmaması. Evet doğru duydunuz oyunda hiç yağmur yağmıyor ve suyunuz bittiğinde dımdızlak kalıyorsunuz. Bu hata belki güncelleme ile giderilebilir.

Fakat oyunun grafikleri bu ufak tefek hataları silip süpürüyor. Grafik olarak gerçekten çok iyi bir düzeyde olan SimCity 5 eski oyunlarına oranla bir hayli ilerleme kat etmiş.

[reklam]

[baslik]SimCity 5 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista / Windows 7
İşlemci: Intel Core 2 Duo @ 2.0 Ghz / AMD Athlon 64 X2 4200+
Bellek: 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 10 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: nVidia GeForce 7800 / ATI Radeon X1800
Direct X: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7
İşlemci: Intel Core 2 Quad @ 2.5 GHz / AMD Phenom II X4 @ 2.6 GHz
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı:Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 10 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: nVidia GeForce GTX 275 / ATI Radeon HD 4890
Direct X: Dx 10

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here