4K çözünürlük desteğine sahip Ryse: Son of Rome sistem gereksinimleri oldukça yüksek. Acaba sizin sisteminiz bu oyunu çalıştıracak mı?

Xbox ONE ile çıkışını yapan ve grafikleri ile bizleri oldukça etkileyen Ryse: Son of Rome ne yazık ki oynanış olarak beklenileni verememiş ve oyuncular tarafından yeterli ilgiyi görememişti. Bilgisayar sürümünün çıkmasının ardından ise gözler bu sefer PC üzerine çevrildi. Ryse: Son of Rome sistem gereksinimleri için açıklanan bilgilere bakmadan önce bakalım oyunumuz bu sefer başarılı olmuş mu.

Crytek firması tarafından geliştirilen oyunda hikaye olarak adından da anlaşılacağı üzere Roma imparatorluğu dönemini anlatıyor. Birisinin intikamını almak için başladığımız oyunda hikaye bir yerden sonra artık Roma’nın kaderini değiştirmeye kadar gidiyor. Oyunun konsol versiyonunda DLC paketlerini oyun içerisiden satın alıyorduk. Bilgisayar sürümünde bu kaldırılarak oyun ile birlikte otomatik geliyor. Yani survivial moduna ve 5 yeni karakter kostümüne de sahip olabiliyoruz.

Ryse: Son of Rome bildiğiniz gibi 4K çözünürlük desteğine sahip. Hatta şu anda 4K desteğine sahip olan tek oyun. Yani grafiklerin ne derece iyi olduğunu söylememe gerek bile yok. Oyunda savaş sırasında ki yüz mimiklerinden yansımalara ve dokulara kadar her şey mükemmel seviyede. Çevre dokusu ve mekan çeşitliliği de oldukça fazla. Yani sürekli kendinizi farklı bir yerde hissediyorsunuz.

Grafiklerinin bu kadar iyi olması ne yazık ki oyunu kurtarmıyor çünkü pek çok eksik yönü mevcut. Bunlardan en büyüğü çevredeki insanların hareketlerinin oldukça yapay olması. Sanki bir robot gibi sürekli olarak aynı şeyi tekrarlıyorlar. Ayrıca düşmanların çeşitliliği oldukça azınlıkta. Karşınıza ikiz savaşçılar oldukça fazla geliyor ve yine bir yerden sonra hep aynı şekilde savaştığınızı far ediyorsunuz. Bu da oyunu sıkan bir etmen. Fakat onları doğrayıp parçalamak buna rağmen yinede oldukça eğlenceli.

Düşmanlardan bahsetmişken oyunda Assasins Creed gibi karşınıza tek tek düşman gelmiyor. Yani birisini öldürdüğünüzde sıradaki gelecek diye bir şey yok. Bazı durumlarda hepsi birden üzerinize çullanabiliyor. Eğer doğru zamanlamayı ayarlayamaz ve karşı saldırı yapamazsanız yenilme olasılığınız oldukça yüksek. Bu yönden de Ryse: Son of Rome için dövüş sisteminin zor olduğunu söylemeliyim.

Ryse: Son of Rome sistem gereksinimleri ise bir hayli yüksek. Zira 4K desteğine sahip olan bir oyundan da daha azı beklenemezdi zaten. İlk olarak ekran kartında minimum GTX 560 modelini isteyen oyun önerilen olarak GTX 660Ti, 4K için ise GTX 780 veya Titan serisi istiyor. Şunu belirtmeliyim ki 4K desteğine sahip ilk oyun olmasından ötürü aynı zamanda sistem gereksinimlerinde de Nvidia Titan serisi isteyen ilk yapımım bu oyun olduğunu belirtmeliyim. Yani sıradan bir ekran kartı ile bu oyunu oynayabilme şansınız sıfır diyebilirim.

İşlemcide ise minimum HyperThreading teknolojisine sahip çift çekirdekli ya da dört çekirdekli işlemci istenilmiş. Önerilen olarak ise sistem gereksinimleri olarak 3.3 GHz i5, 4K için 3.5 GHz i7 yazılmış. Bu modellerinde yine i serisinin üstlerinde yer aldığını belirtmekte fayda var. Yani her i5 işlemci ile oyunu oynayabileceğinizi sanmıyorum. RAM kapasitesi olarak ise bence en düşük 8 GB SSD‘ye ihtiyacınız var.

[reklam]

[baslik]Ryse: Son of Rome Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:(64 bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci:  HyperThreading teknolojisine sahip çift çekirdekli ya da dört çekirdekli işlemci
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 26 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (1GB) Nvidia GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 7770
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64 bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Core i5 @3.3 GHz (2500k) / AMD FX-6350 @3.9 GHz
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 26 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (2GB)Nvidia GeForce GTX 660Ti / AMD Radeon 260x veya 7850
DirectX: Dx 11

[altbaslik]4K Gereksinimler[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64 bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Core i7 @3.5 GHz (2700k) / AMD FX-8350 @4.0 GHz
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 26 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:(4GB)Nvidia GeForce GTX 780 veya Titan / AMD Radeon 290x
DirectX: Dx 11

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here