Kendi lunaparkınızı kurmak ister misiniz? O halde ilk olarak RollerCoaster Tycoon 3 sistem gereksinimleri ve oyunun detaylarına bakmalısınız.

Lunapark kurma oyunları aslında piyasada oldukça azınlıkta. Hatta herkes tarafından bilinen bir tek oyun var. O da RollerCoaster Tycoon serisi. Serinin 2004 yılında çıkan ve üçüncü oyunu olan RollerCoaster Tycoon 3, bu kadar eski olmasına rağmen halen daha en çok oynanan oyunlar arasında. Oyunun bu büyük başarısını oldukça kaliteli olmasına ve dediğimiz gibi lunapark kurma alanında çok fazla oyunun bulunmamasına borçluyuz.

RollerCoaster Tycoon 3 sistem gereksinimleri için yorum yapmaya başlamadan önce her zaman olduğu gibi oynanışa ve grafiklere değinmek istiyorum. Öncelikle ikinci oyuna göre inanılmaz bir gelişme yaşadığını görüyoruz. Hem grafikler olsun hemde oynanış olarak bu kadar ileri giden oyun bu sayede hayran kitlesini büyük ölçüde artırmış durumda. Oynanış olarak yine oyunumuz senaryo olarak sıralı bölümler şeklinde ilerliyor. Bir bölümdeki görevleri bitirdiğinizde yeni bir harita açılıyor. Fakat bu görevler bence oldukça kolay olmuş. (yada ben oyunu çok iyi oynuyorum bilemedim). Size şu kadar para kazan veya bu kadar ziyaretçi getir gibi görevler veriliyor. Parkınız büyüdkçe bunları başarabiliyorsunuz.

Lunaparkımızda yapabileceğimiz trenlerin ve diğer araçların sayısı ise inanılmaz oranda artırılmış. Haritalara ilk başladığınızda belirli oranda sizlere açık olarak sunuluyor. Daha sonra bir bütçe ayırarak yeni trenleri vs. keşfedebiliyorsunuz. Tren yapmak ise yine oldukça eğlenceli ve daha gerçekçi olmuş. Öncelikle treni çok yavaş ya da aşırı hızlı yapmamanız gerekiyor. Yoksa ziyaretçiler gelmeyebilir. Yada yaptıktan sonra düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekiyor. Çünkü bazı durumlarda tren yeterli yüksekliğe çıkamadığından kazalar yaşanabiliyor.

Oynanışa tüm detayları ile girmeden grafiklere geçmek istiyorum. Oyunun grafikleri eski oyuna oranla mükemmel. Oldukça eski bir oyun olduğunu da var sayarsak oyunun süper grafiklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle grafik ayarlarından Anti-aliasing özelliğini açtığınızda resmen yeni bir boyuta atlıyorsunuz. Çünkü grafikler 5 kat daha iyi hale geliyor. Şahsen GeForce GT 540M ekran kartı ve i5 işlemciye sahip olan laptopum ile bu ayarı açtığımda oyun yavaşlama yaptı. Ayrıca grafik ayarlarında gölgelerden su yüzeyinde hangi objelerin yansıyacağına kadar pek çok farklı şeyi ayarlayabiliyorsunuz.

RollerCoaster Tycoon 3 sistem gereksinimleriinanılmaz düşük. Hiç bakmadan bile oyunu satın alabilirsiniz. Bu nedenle hangi donanıma ihtiyacınız olduğunu söylememe gerek yok. Pentium 3 işlemci ve GeForce 2 ekran kartı ile bile oyun açılabiliyor. Fakat dediğim gibi Anti-aliasing özelliğini açtığınızda biraz yavaşlama olabilir o kadar.

[reklam]

[baslik]RollerCoaster Tycoon 3 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:Windows 98 / Windows ME / Windows 2000 / Windows XP
İşlemci:  Intel Pentium III / Athlon XP @ 733 MHz
Bellek: 128 MB (XP için 256 MB)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 600 MB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: ATI Radeon veya GeForce 2 ya da diğer 32 MB bellekli kartlar
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: Intel Pentium 4 / Athlon XP @ 1.3 GHz
Bellek: 256 MB (XP için 384 MB)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 600 MB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:ATI Radeon 64 MB SDR veya GeForce 2 Pro veya 64 MB bellekli kartlar
DirectX: Dx 9

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here