Korku oyunlarının üstadı sayılan Resident Evil serisinin son oyunu Resident Evil 6 sistem gereksinimlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Resident Evil serisi geçmişten günümüze korku severlerin ilgisini çeken kaliteli bir yapım olmuştur. Haliyle serinin son çıkan oyunu Resident Evil 6 ‘da konsollar dışında ayrıca bilgisayarlara da çıkarak tüm ilgiyi üzerinde topluyor. Yeni oyuna baktığımızda yine yapımcı firmanın mükemmel bir iş çıkardığını görüyoruz.

Öncelikle oyunun senaryosuna bakarsak oldukça uzun ve karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ve bunu anlatmak istersek işin içinden çıkamayacağımı belirtmek isterim. Uzun diyorum çünkü oyunda 4 farklı karakter ile oynayabiliyoruz ve her bir karakterin farklı senaryosu oluyor. Üstelik bu karakterlerden üçünün yardımcıları oluyor ve bu yardımcılarla bile oynayabiliyoruz. Şimdi oyuna başlarken eğer senaryoyu doğru sıra ile takip etmek istiyorsanız karakteri kafanıza göre oynayamıyorsunuz. Çünkü karakterlerin hikayeleri birbirlerini takip ediyor. Bu nedenle sırası ile Leon, Chris, Jake, Ada Wong karakterlerini oynamalısınız. Her bir karakterin senaryosu yaklaşık olarak 6 saat sürüyor. Şimdi niye senaryonun detaylarına hiç girmediğimi anlamışsınızdır.

Resident Evil 6’yı eski oyun ile karşılaştırmak gerekirse kamera açılarının ve kontrollerin oldukça düzeldiğini söyleyebiliriz. Şayet eski oyunda duvara geldiğinizde kamera karakterinizin sırtına yapışıyor ve hiçbir şey göremiyordunuz. Kontroller de bir hayli karmaşık ve zordu. Yeni oyun ile bu hatalar düzeltilmiş fakat oyunun PC sürümünde ara sahnelerde tipik doğru zamanda doğru tuşa basma olayı biraz basit yapılmış. Sadece”R” tuşuna basarak bu sahneleri geçtiğinizden bir yerden sonra canınız sıkılabiliyor. Oynanış konusunda konsollara oranla bilgisayar sürümünde ayrıca nişan noktasının hareketi zorlaştırılmış. Daha doğrusu uzun süre aynı yere baktığınızda bu nokta hareket etmeye başlıyor ve nişan almakta zorlanıyorsunuz. Bu da oyunu bir hayli zorlaştırmış.

Oyuna girdiğinizde internet üzerinden RE6 sunucularına bağlanıyorsunuz. Böylece oyunda yapmış olduğunuz herşey kaydediliyor ve diğer oyuncular ile karşılaştırılıyor. Ayrıca oyundaki performansınızdan puan toplayıp bu puanları çoklu oyuncu modunda kendinizi geliştirmek için harcıyorsunuz. Fakat bu puanları almak hiç de kolay değil. Bu nedenle epey uzun bir süre hikaye modunu oynamalısınız. Böylece yeni özellikler alarak kendinizi geliştirebilir ve diğer oyunculara karşı daha avantajlı olursunuz. Örneğin yukarıda bahsedilen silah nişanının hareket etmesini azaltmak istiyorsanız”Lock On” isimli yeteneğe epey bir puan vermelisiniz.

Gelelim sabahten beri beklediğiniz grafiklere. Biliyorum yazıyı biraz uzattım ama kendimi oyunun bu önemli detaylarını sizlere aktarmak zorunda hissettim. Oyunun grafikleri gerçekten harika. Eğer 10 üzerinden puan vermemiz gerekirse çok rahat 8 verilebilir. Sanırım artık Resident Evil 6 almak için can atmaya başladınız ama abartmıyorum gerçekten öyle. Patlama sahnelerinde olsun, gölgelendirmelerde olsun ya da su efektlerinde oyunun PC sürümü eski oyuna ve konsol sürümüne oranla bir hayli önde. Grafiklerin bu kadar iyi olmasının sadece iki dezavantajı var. Birincisi tahmin edebileceğiniz gibi Resident Evil 6 sistem gereksinimleri. Yüksek görsel detay bizden istenilen sistemi her zaman olduğu gibi yükseltiyor. İkinci dezavantaj ise oyunun fazla gerçekçi olması. Şimdi diyeceksiniz ki bu nasıl dezavantaj. Karanlık bir mezarlıkta yürürken bir anda şimşeğin çakması ile dibinizde bir zombi olduğunu fark ettiğiniz an ne demek istediğimi anlayacaksınız.

[reklam]

[baslik]Resident Evil 6 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista /Windows XP/ Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Core 2 Duo @2.4 Ghz (E6600) / AMD Athlon X2 @2.8 Ghz (II x2 220)
Bellek: 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 16 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce 8800 GT / AMD Equivalent
Direct X: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista /Windows XP/ Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Core 2 Quad @2.7 Ghz (Q9450) / AMD Phenom II X4 @3 Ghz (X4 940)
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı:Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 16 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 560 / AMD Equivalent
Direct X: Dx 9

1 YORUM

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here