Bu yazımızda son zamanların en çok konuşulan korku oyunlarından Outlast’ı ve Outlast Sistem Gereksinimleri içeriğini inceleyeceğiz.

Outlast Miles isminde bir gazeteci ile bir akıl hastanesinde geçiyor. Garip olayların yaşandığı bu hastaneden şüphelenen karakterimiz el kamerasını alarak hastaneye dalıyor. Ve böylece bizim maceramızda başlamış oluyor. İçeri girdikten sonra buranın bir hastaneden daha çok bir mezbahaneye benzediğini keşfediyorsunuz. Çünkü her yerde insan cesetleri ve kanlar bulunuyor. Bizde bunları halka duyurmak için kanıt olarak her şeyi kameraya çekiyor ve etrafta bulduğumuz yazılı belgeleri ele geçiriyoruz.

Gerilim seviyesi oldukça yüksek olan Outlast içerisinde hiçbir silahımız bulunmuyor. Bu nedenle oyunda ilerlerken tüm karanlık köşelere birisi var mı diye bakmaz zorunda kalıyoruz. Karşımıza birisi çıktığında ise silahımız olmadığından dolayı doğal olarak kaçıyoruz. Oyunun mekanikleri ise burada devreye giriyor ve bizlere oldukça güzel görseller sağlıyor. Kaçış esnasında çeşitli yerlere tırmanabiliyor, tutunabiliyor ya da eşyaların üzerinden atlayabiliyoruz. Bu mekanikler aynı zamanda oyunu oldukça akıcı bir hale getirmiş.

Bir korku oyunu olan Outlast özellikle karanlık bölgelerde bizleri hem geriyor hemde zorluyor. Bu bölgelerde kameramızın gece görüşünü açarak ilerliyoruz. Fakat kameranın pili bittiğinden dolayı etrafta bulduğumuz pilleri idareli olarak kullanmak zorundayız yoksa tamamen karanlıkta kalabiliriz.

Oynanış olarak pek çok olumlu ve olumsuz yönü bulunuyor. Oyunda kaçtığınız şeylerin bir yerden sonra aslında o kadarda korkunç olmadıklarını keşfedebiliyorsunuz. Bu nedenle Outlast sizin için ilk başta oldukça korkunç ve ilgi çekici gelse de bir süre sonra sıkıcı olmaya başlayabilir. Bunun dışında aynı zamanda oyunda pek çok farklı ayrıntı bulunuyor. Örneğin bir kan gölünün üzerinden geçtikten sonra arkanızdan kanlı ayak izinizi görebiliyorsunuz. Ya da eğilerek bir duvarın yanından baktığımızda karakterimiz eli ile duvardan destek alabiliyor.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Outlast çok eski bir oyun olmamasına rağmen oldukça düşük sistem gereksinimleri modellerine sahip. Buna neden olarak ise oyunun grafiklerinden çok sürekli gölgelerin içerisinde oynanması olduğunu söyleyebiliriz. Outlast bir korku oyunu olduğundan normal olarak gölgeler içerisinde geçiyor. Böylece grafik kaplamaların ve detaylar hiçbir zaman tam olarak görülmüyor. Böylece bilgisayarımız zorlanmamış oluyor.

Outlast Sistem Gereksinimleri işletim sistemi olarak yanızca 64-bit destekleniyor. Ayrıca Windows XP üzerinde de açılabilen Outlast RAM olarak minimum 2 GB kapasiteye ihtiyaç duyuyor. İşlemci gereksinimlerine baktığımızda tahmin edildiği gibi eski nesil olan Intel Core 2 Duo karşımıza çıkıyor. Yani ekran kartınız iyi olduktan sonra ve çok eski bir bilgisayar olmamak koşulu ile oyunun açılmaması için hiçbir neden yok.

[reklam]

[baslik]Outlast Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XPWindows Vista / Windows 7 / Windows 8 (64-bit)
İşlemci: Intel Core 2 Duo @ 2.2 Ghz / AMD Athlon 64 X2 4600+
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 5 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:(512 MB) Nvidia GeForce 9800GTX / ATI Radeon HD 3xxx serisi
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 (64-bit)
İşlemci: Intel Core 2 Quad @ 2.8 GHz / AMD Phenom II X4 @ 3.2 GHz
Bellek: 3 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 5 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 460 / ATI Radeon HD 6850
DirectX: Dx 9

125 YORUMLAR

 1. beyler benim bilgisayar 2 gb işlemci pentium(R) dual core cpu E6500 DİRECT 22 EKRAN KARTI İNTEL(R) G41 EXPRESS CHİPSET FAMİLY 830 MB SİZCE KALDIRIRMI ACİL CEVAP

 2. İntel i7-12 gb ram-2.98 ghz-128 bit nvidia gtx 750 titan gta 5 outlast farcry 4 day z the witcher 3 bu oyunları hangi kalitede oynayabilirim lütfen cevap yazar mısınız ?

 3. MERHABA BENDE AMD RADEON 66750 HD EKRAN KARTI VE İNTEL CORE DUO 2 İŞLEMCİ VAR KASARMI OYNAMAK İSTEDİĞİN OYUNLARIN BAŞINDA OUTLAST VAR

 4. benim ekran kartı asus 1gb oyuncu ekran kartı 64 bit ram 2.75 gb normal 64 x2 amd athlon tm 2.50 ghz dual core processor 4800 + oyunu kaldırırmı abi cevabını yaz lutfen

 5. arkadaslar benim pc min özellikleri sunlar acar mı ?

  Ekran kartı NVidia GeForce 210 1024 MB Video Ram
  Ram : 3 GB
  İşlemci: Amd Athlon x2 Dual Core Processor +4000 2.1 ghz
  Hard Disk Bos Yer Alanı : 20 gb

  çalıştırır mı hangi ayarlarda çalıştırır kasar mı ?

  • Açılmayabilir. Net bir şey söyleyemiyorum. Minimumda Nvidia GeForce 9800GTX istenilmesi çok saçma sistem gereksinimleri Steam üzerinden alındı fakat bir hata olmalı çok yüksek bir ekran kartı bu.

 6. Arkadaşlar ben bu oyunu indirdim eskidende oynayabiliyordum ama artık oynayamıyorum oyuna girdiğimde yürüyorum 5 dakika sonra bilgisayarım kapanıyor bunları inceledim birşey yok fanım var bilgisayarım Windows 8 neden öyle olduğunu bilenler cevap olarak bana yazabilirmi çok istiyorum bu oyunu oynamayı :(

 7. O kadar korkunç oyunki, oynarken saldelyeden aşağı düştüm, evden nasıl fırladıysam yolda manavın kedisine çarptım, kedi ile beraber yuvarlanmaya başladık, köşedeki manav osman amca yakalamasa çorum il sınırına kadar gidecektik. Teşekkürler :)

 8. Gerçekten takdire şayan bir oyun olmuş, insanlık için küçük ama oyun severler için mükemmel bir oyun. Bu yazıyı arşivime ekliyorum ilerleyen günlerde değerlendireceğim.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here