Grafiklerin önemsiz olduğu sınırsız bir dünyada oyun oynamak ister misiniz? İşte Minecraft sistem gereksinimleri ve detayları.

Evet yanlış duymadınız. Günümüz oyunlarının mükemmel grafiklerine ve daha sonra Minecraft‘a baktığımızda aslında iyi bir oyunun yalnızca görüntüden ibaret olmadığını net bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Kendi dünyanızı kendiniz yaratarak oynadığınız bu oyunu oynadıktan sonra hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayacaksınız. Şimdi biraz oyunun ayrıntılarından bahsedelim.

Oyuna başladığınızda rastgele yaratılmış bir dünyanın rastgele bir köşesinde kendinizi buluyorsunuz. Bundan sonrası ise tamamen size kalmış. Belirli bir senaryosu olmayan Minecraft’ın tek amacı hayatta kalmak. Oyuna başladıktan sonra etrafınızdaki tüm kaynakları toplayabilirsiniz. Örneğin ağaç keserek kendinize bir ev yapabilirsiniz. Kestiğiniz ağaç kendi inventory kısmınıza geliyor. Topladığınız malzemeleri sınırlı sayıda taşıyabiliyorsunuz. Crafting kısmında bu malzemeleri birleştirerek farklı objeler yaratabiliyorsunuz. Örneğin 2 ağacı birleştirince bir sopa yaratabiliyorsunuz. Ayrıca oyunda hayatta kalmak için karnınızı doyurmanız gerek. Bu nedenle etraftaki hayvanları ürettiğiniz silahlar ile avlayıp yiyorsunuz. Fakat karşınıza kurt gibi vahşi hayvanlarda çıkabiliyor. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Survival ve Hardcore gibi değişik modlar bulunan oyunu aynı zamanda çok oyunculu da oynayabiliyorsunuz. Bu modlar tamamen oyunun zorluk seviyesini oluşturuyor. Arkadaşlarınız ile ya da inernette farklı oyuncular ile oynadığınızda oyununuz kolaylaşıyor. Hem daha hızlı bina yapıyorsunuz hemde yaratıkları daha kolay öldürebiliyorsunuz. Tüm modların ortak noktası her seferinde farklı bir dünyada oyuna başlamanız ve akşamları saldırıya uğramanız. Bu nedenle kendinize ilk olarak sığınacak bir ev yapmanız gerekiyor. Öldüğünüzde ise tüm eşyalarınızı ve malzemelerinizi kaybederek yeniden doğuyorsunuz.

Oyun fiziksel olarak oldukça gerçekçi olduğunu söylemeliyiz. Özellikle evinizi düzgün kurmadığınızda su basması ya da bir vakum olduğunda suyun sizi aşağı doğru çekmesi gibi kavramlar oyuna eklenmiş. Ayrıca yer altında bulunan kaynaklar aşağı doğru kazdıkça sınırsız gibi görünse de bir yerden sonra magma tabakasına ulaşıyorsunuz. Buralarda gizlenmiş olan farklı yaratıklarda karşınıza çıkabiliyor. Yani anlayacağınız Minecraft sizlere keşfetmeniz için mükemmel bir dünya sunuyor.

Grafikler sizlere piksel piksel görünebilir fakat aslında oldukça detaylı bir çevrenin olduğunu oyunu biraz oynadıkça anlayacaksınız.Oyunun grafiksel olarak düşük olması sistem gereksinimlerine de yansıyor. Hemen hemen tüm bilgisayarlarda açılabilen Minecraft bizlerden oldukça düşük bir sistem istiyor. Yani oyunun açılmaması için hiçbir neden yok diyebiliriz. Fakat oyununuzda ara sıra takılmalar ya da donmalar yaşıyorsanız bu tamamen RAM bellek kapasiteniz ile ilgilidir. Minecraft Java temelli bir oyun olduğundan fazla miktarda RAM tüketiyor. Hatta sistem gereksinimlerinde bulunan RAM ihtiyacından daha fazlasına bile ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizleri sistem gereksinimlerinde zorlayacak olan tek faktörün bu olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki Minecraft için oyuncular tarafından yapılan farklı modlar bulunuyor. Bu modları yüklediğinizde oyun görüntülerini daha da yükseltebiliyorsunuz. Fakat bu modlar oyunu grafiksel olarak harika bir seviyeye getirse de oyunun sistem gereksinimlerini yükselttiğini de bilmenizde fayda var. Yani bilgisayarınızda sorunsuzca oynadığınız oyunda mod yükledikten sonra yavaşlama ya da takılma gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

[reklam]

[baslik]Minecraft Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:  Windows XP / Windows Vista / Windows 7
İşlemci: 2 MHz tek çekirdekli işlemci
Bellek: 1 GB (Windows XP) / 1,5 GB (Windows 7) / 2,0 GB (Windows Visa)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 80 MB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: OpenGL 1.4 destekli minimum 128 MB belleğe sahip bir ekran kartı

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista / Windows 7
İşlemci: 2,5 MHz tek çekirdekli işlemci
Bellek: 2 GB (Windows XP) / 3 GB (Windows Vista, Windows 7)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 256 MB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: OpenGL 1.4 destekli minimum 128 MB belleğe sahip bir ekran kartı

3 YORUMLAR

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here