Orta Dünya üzerinde Sauron’a karşı koymadan önce bu oyunun açılacağından emin olmalısın. Middle-earth: Shadow of Mordor Sistem Gereksinimleri yazımızda.

Middle-earth: Shadow of Mordor ‘un aslında Yüzüklerin Efendisi ile senaryo olarak hiçbir bağlantısı bulunmuyor. Bağlantı olan tek noktanın orta dünya ve kötü bir Maia olan Sauron olduğunu söyleyebiliriz. (Maia için yarı tanrı diyebiliriz, şimdilik orta dünyanın yaratılışına girmeyeceğim). Hikayemizde Talion isimli bir karakter ile oynuyoruz. Talion ve ailesi ne yazık ki Sauron askerleri tarafından öldürülüyor. Daha sonra ise karakterimiz güç yüzüklerini yaratan Celebrimbor tarafından tekrardan diriltilerek özel güçlere sahip oluyor ve kendisini öldüren Black Hand’den intikam almak için yollara düşüyor.

Yüzüklerin Efendisi ile ilgili geçmişte çıkan oyunlara baktığımızda ne yazık ki genel olarak başarısız yapımlar olduğunu görmüştük. (genellikle film oyunları böyle oluyor niyeyse) Hem senaryo olarak hemde grafiksel anlamda istenileni yakalayamayan bu oyunların lanetinin Middle-earth: Shadow of Mordor ile sona erdiğini kesinlikle söyleyebilirim. Çünkü bu sefer elimizde gerçekten mükemmel bir oyun var. Özellikle orta dünya hayranları tarafından bu oyunun oldukça sevileceğine eminim. Daha oyuna başlar başlamaz ne kadar kaliteli bir yapım olduğunu ve üzerinde ne kadar çok uğraşıldığını fark ediyorsunuz. Grafiklere ve Middle-earth: Shadow of Mordor sistem gereksinimleri hakkındaki görüşlerime en son değineceğim. Mordor diyarlarında başlayan oyunda ilk etapta kontrolleri öğrenmek adına küçük bir grup ork ile savaşıyoruz. Daha sonra ise etrafı keşfediyor ve Mordor’un ne kadar detaylı bir şekilde yapıldığına bakıyoruz. Nereye giderseniz gidin mutlaka karşınıza bir düşman çıkıyor ve böylece sürekli olarak bir aksiyon içerisinde ilerliyoruz.

Oynanışa baktığımızda aslında yarı ölü olan karakterimizin özel güçlerini sık sık kullanıyoruz. Bu da normal bize normal saldırılardan daha fazla keyif veriyor. Ayrıca tıpkı Assassin’s Creed serisinde olduğu gibi duvarlara tırmanabiliyor veya tutunabiliyoruz. Dövüş sırasında ise aynı anda birden çok kişi ile savaşabiliyoruz. Bir kişi ile savaşırken bir diğer düşmanda size saldırdığında doğru zamanlama ile fareye basarsanız saldırısını engelleyebiliyorsunuz. Eğer yere düşerseniz ve birisi size bitirici hamleyi yapmaya çalışırsa ölmemek için ekranda çıkan ikonu dairenin içerisine getiriyoruz. Eğer getiremezseniz muhtemelen ölüyorsunuz. Ayrıca yay ile düşmanları uzaktan avlayabilirsiniz. Eğer görünmeden yaklaşabilirseniz bu yay oldukça işe yarıyor. He ben düşmanlarla savaşmak istemiyorum diyorsanız oyunun gizlilik unsurlarını kullanarak da ilerleyebilirsiniz. Oyunda düşman öldürdükçe seviye atlıyor ve puanlarınız ile karakter özelliklerini geliştirebiliyorsunuz. Yetenek ağacında bulunan bu özellikler içerisinde sağlık, saldırı, silah vs. gibi onlarca değişik şeyi geliştirebiliyoruz.

Oyunun grafiklerinin oldukça iyi olduğunu söylemiştik. İlk olarak kaplamalara baktığımızda düşük detaylarda bile güzel göründüklerini söyleyebilirim. Ayrıca yağmur yağdığında etrafta oluşan su birikintileri ve yerlerin ıslanması da oldukça güzel olmuş. Karakter detaylarına baktığımızda o kadar güzel yapılmış ki karşınıza gelen orkların her birini birbirinden ayırabiliyorsunuz.

Bu grafikler doğal olarak da Middle-earth: Shadow of Mordor sistem gereksinimleri içerisinde istenilen ekran kartı modelini yükseltmiş. Oyun bizlerden en düşük Nvidia GeForce GTX 560 isterken önerilen olarak ise Nvidia GeForce GTX 670 istiyor. Sistem gereksinimleri bilgilerine göre düşük sınıf bir ekran kartı ile bu oyunu oynama şansınız sıfır.

[reklam]

[baslik]MiddleEarth Shadow of Mordor Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64-bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Core i5-750 @2.67 GHz / AMD Phenom II X4 965 @3.4 GHz
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 25 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6950
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64-bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: Intel Core i7-3770 @3.4 GHz / AMD FX-8350 @4.0 GHz
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 40 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:Nvidia GeForce GTX 670 | AMD Radeon HD 7970
DirectX: Dx 11

2 YORUMLAR

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here