Mass Effect 3 bilgisayarınızda açılabilecek mi ? Bunu öğrenmek için Mass Effect 3 sistem gereksinimlerini ve oyunun ilginç detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Mass Effect 3 içerisinde oyuna başlarken eski oyunlardan farklı olarak bizlere 3 adet seçenek sunuluyor. Aksiyonu seçersek oyundaki tüm konuşma seçenekleri ortadan kalkıyor ve sadece ortada savaş kalıyor. Böylece karakterler ile konuşarak zaman harcamamış oluyoruz. Normal modu seçersek eski oyunlarda olduğu gibi klasik Mass Effect’i oynuyoruz. Yani konuşmalar dahil her şey bu modda bulunuyor. Hikaye modunda ise oyunun zorluğu belirli bir seviyeye çekiliyor ve rahat bir şekilde senaryoyu bitirebiliyoruz.

Oyuna başladığınızda ilk olarak haritaya bakmanız ve etraftaki kişilerle konuşmanız sizler için faydalı olacaktır. Çünkü oyunda ne kadar çok şey keşfedersek o kadar itibar puanımız artıyor. Oyun sırasında çeşitli aletlerimiz bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ile karakterimizin dış görünüşünü değiştirebiliyoruz. Dış görünüşte yüz mimikleri ve vicut ölçüleri dışında giydiğimiz giysilerinde değiştirilebilmesi oldukça güzel olmuş. Bilgisayarımız ise bizlere maillerimizi gösteriyor.

Gezegenler arası seyahat yaparak uzaylıları yok etmek bizlerin Mass Effect 3’deki asıl görevi. Fakat uzaylıların istila ettiği gezegenlere gittiğimizde Alarm seviyesi dolduğunda peşimize düşüyorlar. Yakalandığımızda ise oyun bitiyor ve en son kaydettiğimiz yerden devam ediyoruz.

Oyunda silahım yok diyorsanız mağazalardan para ile satın alabiliyorsunuz. Ya da etraftan çeşitli silahlar çıkabiliyor. Yanımızda taşıdığımız silah sayısı arttıkça ağırlığımız artıyor ve dolayısıyla özel güçlerimizi kullandıktan sonra tekrar dolma süreleri de uzamış oluyor. Bu nedenle olabildiğince az silah taşımamız bizler için daha iyi. Ayrıca silahlarımızı modifiye edebiliyoruz. Silahların ağırlık, mermi kapasitesi, ateş gücü, hasarı ve menzil özellikleri bulunuyor. Silahları modifiye ederek bu özellikleri değiştirebiliyoruz. Mağazalardan silah alabilmeniz için paraya ihtiyacınız var. Parayı ise etrafta parlayan objeler olarak görebiliyoruz.

Oyunun başında karakterimizi yaratırken belirli bir sınıfı seçiyoruz. Her sınıfın özel güçleri farklı oluyor. Oyunda ilerledikçe kazandığımız puanlarımız ile bu güçleri ilerletebiliyoruz. Bu güçleri yetenek ağacı olarak düşünebilirsiniz. Seviye atlamanız ile yetenekleriniz gelişmesini istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Oyun sırasında güçlerimizi kullanabildiğimiz panel, oyunun bilgisayar sürümünde eski oyunlarda olduğu gibi altta bulunurken konsol sürümlerinde bu panel yuvarlak olarak görünüyor. Yuvarlak panelin kullanımının oldukça zor olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle bilgisayar kullanıcıları bu yönden şanslı. Ayrıca güç panelini açtığınızda oyunda zaman duruyor ve acele etmek durumunda kalmıyorsunuz.

Oyunun senaryosu eski oyunların devamı nietliğinde olduğundan dolayı üçüncü oyunu almadan önce eski oyunları bitirmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca oynanış olarak Mass Effect sıradan FPS oyunlarından biraz daha farklı diyebiliriz. Çünkü hem aksiyon, hem RPG hemde bol bol konuşma içeriyor. Buna alışmanız için de ilk olarak eski oyunları bitirmeniz sizler için daha iyi olacaktır.

Mass Effect 3 sistem gereksinimleri oldukça sağlam bir şekilde karşımıza çıkıyor. Öncelikle işletim sistemlerinde servis paketi 3 olmak koşulu ile Windows XP desteği bulunuyor. İşlemcide ise minimum 1.8 GHz, maximum 2.4 GHz frekansa sahip Intel Core 2 Duo veya eşdeğer bir AMD işlemci isteniliyor. Ekran kartında oldukça detaylı bir şekilde kart modelleri verilmiş. NVidia’da 7900 ve GeForce 9300, 8500, 8400, 8300 istenilirken ATI’de X1800 ve Radeon HD3200, HD3300, HD4350 istenilmiş. Bu kartların en düşük 256 MB kapasite ve Pixel Shader 3.0 desteği bulundurması gerekiyor. Eğer grafiklerinizi yüksek tutmak istiyorsanız bu ekran kartları yeterli olmayacaktır. Bunların yerine en az 512 MB kapasitede NVidia GeForce 9800 GT veya ATI Radeon HD 4850‘e ihtiyacınız var. Oyunumuz hard disk üzerinde ise 15 GB’lık bir alan kaplıyor. RAM bellekte ise ortalama 3 GB’lık bir RAM sizler için yeterli olacaktır.

[reklam]

[baslik]Mass Effect 3 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP (Service Pack 3 ile birlikte) / Windows Vista (Service Pack 1 ile birlikte) / Windows 7
İşlemci: Intel Core 2 Duo@ 1.8 GHz veya eşdeğer bir AMD işlemci
Bellek: 1 GB (Windows XP için) / 2 GB (Windows Vista ve Windows 7 için)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 15 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:  (Pixel Shader 3.0 destekli ve 256 MB kapasiteye sahip) NVidia GeForce 9300, 8500, 8400, 8300 / NVIDIA 7900 / ATI Radeon HD3200, HD3300, HD4350 / ATI X1800
DirectX: Dx 10

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP (Service Pack 3 ile birlikte) / Windows Vista (Service Pack 1 ile birlikte) / Windows 7
İşlemci:  Intel Core 2 Duo @ 2.4 GHz veya eşdeğer bir AMD işlemci
Bellek: 2 GB (Windows XP için) / 4 GB (Windows Vista ve Windows 7 için)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 15 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:  (512 MB kapasiteye sahip) NVidia GeForce 9800 GT / ATI Radeon HD 4850
DirectX: Dx 10

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here