League of Legends sistem gereksinimleri sizce nasıl? Dünyanın en çok oynanan oyununu bilgisayarınızda açılabilir mi? Gelin beraber öğrenelim.

Ücretsiz oyunlar içerisinde belkide şimdiye kadar yapılmış en iyi yapım olan League of Legends bu kalitesini oyuncu sayısı ile gösteriyor. Şu anda en çok oynanan oyunlar arasında sayılan LOL, MOBA türü oyunlar içerisinde ezeli rakibi Defence of the Ancients ile kıyasıya rekabet halinde diyebiliriz. Oyunun sistem gereksinimlerine gelmeden önce biraz oynanış yapısından bahsetmek istiyorum.

Oyunun temel mantığına baktığımızda oldukça basit gibi duruyor. Yapmanız gereken tek şey bir şampiyon seçerek takım halinde karşı rakibin bölgesini ele geçirmek. Fakat işin içerisinde rünler, eşyalar, yetenekler, sınıflar ve daha pek çok faktör girince aslında oyunun o kadarda basit bir yapıya sahip olmadığını fark ediyorsunuz. 5 kişilik iki takım ile oynanan LOL’de şampiyonunuz ile en fazla 16. seviyeye kadar gelebiliyorsunuz. Oyun bittiğinde ve yeni bir oyuna başladığınızda ise en baştan (sıfırdan) başlayarak tekrar en hızlı şekilde kendinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz: Bu sayede en hızlı güçlenen (ve tabi ki en iyi taktiği uygulayan) takım rakibini mağlup edebiliyor. Güçlenebilmeniz için aldığınız şampiyona uygun olan eşyaları da bilmeniz gerekiyor. Aksi halde büyücü sınıfında bir şampiyona saldırı gücü eşyası aldığınızda işinize yaramayacaktır.

League of Legends’da oyun sırasında her oyuncunun farklı bir görevi oluyor. Sırası ile ADC, Support, Mid, Solo, Jungle şeklinde olan bu görevleri kim hangisini üstlenecekse ona uygun olan şampiyonu seçiyor. Harita üzerindeki üç farklı yol bulunuyor. Oyuncularda üstlendikleri görevlere göre kendi yollarına gidiyorlar. Örneğin en üst yolda giden şampiyona Solo deniliyor ve bunun için uygun olan pek çok şampiyon bulunuyor. Bu sayede oyuncu zorlanmadan o yolda rakibine karşı mücadele verebiliyor. Fakat burada bir sınırlama olmadığından dolayı isteyen istediği şampiyonu alabiliyor. Yani siz isterseniz çok iyi oynadığınız bir şampiyon ile uygun olmayan bir yolda da gidebilirsiniz.

Oyunda her şampiyonun 4 farklı yeteneği bulunuyor. Seviye atladıkça bu yeteneklere puan verilerek güçlendiriliyor. LOL üzerinde 100’den fazla şampiyon olduğunu düşünecek olursak 400’den fazlada yetenek bulunuyor. Bu nedenle rakibinizin şampiyonuna göre taktik geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü her bir şampiyon belirli bir şampiyona göre üstün geliyor. Bu nedenle oyunun başında şampiyon seçimi sırasında dikkat etmenizde fayda var. Özellikle dereceli oyunlarda (30. seviyeden sonra açılıyor) şampiyon seçimi oyunun gidişatı için kritik bir rol oynuyor.

Gelelim oyunumuzun sistem gereksinimlerine. League of Legends sistem gereksinimleri düşündüğünüz gibi yüksek değil. Yeni nesil oyunların grafiklerine baktığımızda sistem gereksinimlerinin de oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Fakat LOL burada oyuncularına büyük bir kolaylık sunuyor. Oldukça düşük bir sistem isteyen oyunumuz bu yönü ile eski bir bilgisayara sahip olan oyuncuların yüzlerini güldürüyor. Fakat tabi ki LOL oldukça dikkat isteyen online bir oyun olduğundan düşük sistemli bir bilgisayarda oyun açılsa bile zorlanmalar olduğu taktirde rahat bir şekilde oynayamayacak ve en ufak bir hatada yenileceksiniz. Bu nedenle oyun sırasında bilgisayarınızda yavaşlamalar olduğu taktirde görüntü ayarlarınızı indirmeniz sizler için daha iyi olacaktır.

Windows XP ve üzeri işletim sistemlerinde açılabilen LOL, 2 GHz frekansa sahip herhangi bir işlemci ile açılabiliyor. Önerilen işlemci gereksinimlerinde bu frekansın 3 GHz olduğunu görüyoruz. Bunu biraz daha açmamız gerekirse oyun için en düşük Pentium 4 işlemciye sahip olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun altındaki bir işlemci ile LOL açılsa bile yavaşlamalar yapacağından tavsiye edilmiyor. RAM bellek gereksinimi ise biraz daha detaylı verilmiş. Windows XP işletim sistemi için minimum 1 GB RAM istenirken Windows Vista ve Windows 7 için bu rakam 2 GB‘a yükseliyor. Oyunumuz hard disk üzerinde 8 GB yer kapladığı belirtilmiş fakat bu rakam sürekli olarak artıyor. Çünkü LOL için her geçen gün farklı bir patch çıkıyor. Bu nedenle oyunun en güncel ne kadar yer kapladığı sistem gereksinimlerinden biraz daha farklılık gösterebilir. Önerilen sistem gereksinimlerinde bizlerden 512 MB NVIDIA GeForce 8800 istenmiş. Eğer oyunu yüksek grafiklerde oynamak istiyorsanız bunun gibi bir ekran kartı işinizi görecektir.

[reklam]

[baslik]League of Legends Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP /Windows Vista / Windows 7
İşlemci: 2 GHz işlemci
Bellek: 1 GB (Windows XP) / 2 GB (Windows Vista, Windows 7)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 8 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Shader 2.0 destekli ekran kartı
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP /Windows Vista / Windows 7
İşlemci: 3 GHz işlemci
Bellek: 2 GB (Windows XP) / 4 GB (Windows Vista, Windows 7)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 8 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (512 MB) NVIDIA GeForce 8800
DirectX: Dx 9

7 YORUMLAR

  1. Oyunu arkadaşlarım çok oynuyor ben hiç oynamadım doğrusu hiçde bilmiyordum bu oyunu güzel bir açıklama yapmışsınız helal olsun çok sağolun sistem gereksinimleri :)

  2. Acaip bağımlılık yapan zevkli bir oyun fakat türkiye sunucularının cıvkı çıkmış durumda oynayacaksanız yabancı bi server da oynamanızı tavsiye ederim

  3. bu oyunun adını çok duydum ama oynamak nasip olmadı ama bu tarz strateji oyunlarından zevk alamadım bunada o yüzden uzak durdum aslında denemek lazım belkide söylediğin gibidir gerçektende

  4. Yaklaşık 2 yıldır oynadığım ve sanırım daha yıllar boyu da oynayabileceğim oyunlardan bir tanesi. Orta düzey bir bilgisayarda oyun içi ekran görüntüleri kalitesini düşürdüğünüzde gayet hiç kasmadan başarılı bir şekilde oynayabilirsiniz. Bu oyun için tek sorun ”ping” diyebilirim :) Oyunu oynayan arkadaşlar ne demek istediğimi anlamışlardır. Yani evde download yapan bir kardeşiniz ya da ev arkadaşınız var ise oyuna girmemenizi tavsiye ediyorum ;)

    • Sorma çok fena sadece birilerinin birşey indirmesi gerekmiyor eğer türkiyede bu oyunu ttnet ile oynuyorsanız her zaman ping ile oynamaya alışmanız lazım. Ben daha sorunsuz bir internet görmedim bu ülkede.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here