FIFA serisi her yıl olduğu gibi bu yılda yüzlerimizi güldürüyor. FIFA 15 sistem gereksinimleri ve oyundaki gelişmeleri yazımızda bulabilirsiniz.

FIFA 15 bizleri yepyeni bir oyun ile karşılıyor. Daha oyuna girer girmez ana menüden nelerin değiştiğini  çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Bu menüde oyun ile birlikte gelen yenilikler gösteriliyor. Bu kısım bizler için oldukça bilgilendirici olmuş. FIFA 15 sistem gereksinimleri bilgilerine geçmeden önce sizlere bu yenilikler hakkında kısaca bilgi vereceğim.

Oyuna başladığımızda her zaman olduğu gibi yine ilk olarak kadromuzu belirleyip maç stratejimizi geliştiriyoruz. Fakat bu sefer bizlere farklı bir menü ile pek çok değişik seçenek sunuluyor. Örneğin eski oyunlarda olduğu gibi her bir oyuncunun özellikleri üst kısımda üçgen olarak gösteriliyor. Bu üçgen ile tüm becerileri aynı anda görebiliyoruz. Yapılan taktikler ise liste yerine görseller ile süslenmiş. Bu da hangi taktiğin ne işe yaradığını bizlere daha net olarak gösteriyor.

Neyse bu ayarlar kısmını geçtikten sonra maça girdiğimizde eski oyunda olduğu gibi ilk olarak antrenman kısmı çıkıyor. Bu kısımda penaltı vs. atarak kendimizi hem geliştirebiliyor hemde maça ısınabiliyoruz. Maça başladığımızda ilk olarak renkler dikkatimizi çekiyor. Eski oyuna oranla renkler oldukça canlı yapılmış. Futbolcuların detayları, çimenler, seyirciler yani kısaca her şey FIFA 15 üzerinde geliştirilmiş. Grafiksel olarak sizleri harika bir oyunun beklediğini söyleyebilirim. Serinin eski oyunlarına bakacak olursak her bir yeni oyun çıktığında oyunların grafiksel olarak çok fazla gelişmediğine ve birbirlerine yakın olduklarına her yıl şahit oluyorduk. Fakat EA Sports FIFA 15 ile resmen bambaşka bir oyun yaratmış.

Oynanışa baktığımızda oyuncuların oldukça gerçekçi koştuklarını fark ediyoruz. Eski oyunlarda tüm futbolcular sanki havada uçuyormuş gibi ortadan oraya koşturuyorlardı. Fakat FIFA 15 üzerinde resmen zemine bastığınızı hissediyorsunuz. Bir de FIFA 14’e oranla oyun epey bir hızlanmış. Bu hızlanmada oldukça iyi olmuş çünkü daha akıcı olarak oynayabiliyoruz. Gerçi eski oyunda da oyunu hızlandırabiliyorduk fakat yine de bu akıcılığı hissedemiyorduk. Bu sayede maç sırasında daha fazla atak şansı oluyor ve oyun daha zevkli bir hale geliyor. Ayrıca istediğimiz adama pasımız net olarak ulaşıyor. Eskiden bu paslar bazı durumlarda arada kalan adamlara veya farklı kişilere gidiyordu. Şimdi ise paslar düzeltilmiş ve oldukça iyi olmuş.

Bunun dışında gözlemlediğim diğer bir yenilik ise animasyonlar. FIFA 15 üzerinde pek çok farklı animasyon bulunuyor. Örneğin maça başlarken artık topu hakem getiriyor veya pas kullanırken oyuncunuz topu yerden almak için ayağını kullanabiliyor. Bu ve bunun gibi pek çok farklı sürpriz animasyon ile maç sırasında karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca futbolcular koştukça çimlerde bozulmalar meydana gelebiliyor. Takımın moral seviyesi ve maçın gidişatına göre agresiflik düzeyi değişebiliyor. Pozisyonlarda agresifliğe göre faul yapma olasılığınız artıyor.

Gelelim grafiklere. Grafiklerdeki gelişmeyi oyuna başlar başlamaz fark edeceksiniz. Oyun bu konuda gerçekten büyük ilerleme kaydetmiş. Fakat bu durum doğal olarak sistem gereksinimlerini artırmış. FIFA 15 sistem gereksinimleri içerisinde ekran kartına baktığınızda ilk etapta kafanız karışabilir. Çünkü Minimum gereksinimlerde bizden Nvidia GTX 650 istenilirken önerilen sistem gereksinimleri ile bunun Nvidia GTX 460 olduğunu görüyoruz. Şimdi diyeceksiniz ki GTX 650 daha yüksek bir model değil mi? Evet aslında öyle ama oyun performanslarına baktığımızda aslında eski modelin daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle geliştiriciler de sistem gereksinimlerini bu şekilde düzenlemişler. Yani burada bir yanlış yok.

İşlemcide ise bizlerden minimum Intel Q6600 Core 2 Quad, önerilen ise Intel i5-2550K istenilmiş. Öncelikle oyundaki seyirci detaylarını gördüğünüzde bunun bile oldukça düşük bir gereksinim olduğunu anlayacaksınız. Çünkü maç sırasındaki yüzlerce seyircinin oldukça detaylı yapılması doğal olarak işlemcilerimizi zorlayacak. Fakat FIFA 15 üzerinde bu oldukça iyi optimize edilmiş görünüyor.

[reklam]

[link]FIFA 14 Sistem Gereksinimleri[/link]

[link]FIFA 13 Sistem Gereksinimleri[/link]

[baslik]FIFA 15 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64-bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 / Windows 8.1
İşlemci: Intel Q6600 Core 2 Quad @2.4Ghz / AMD Phenom 7950 Quad-Core / AMD Athlon II X4 620
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 13 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: ATI Radeon HD 5770 / Nvidia GTX 650
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: (64-bit) Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 / Windows 8.1
İşlemci:  Intel i5-2550K @3.40GHz / AMD FX-6350
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 13 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: ATI Radeon HD 6870 / Nvidia GTX 460
DirectX: Dx 11

7 YORUMLAR

 1. benim pc:windows 7 ultimate ,64 bit, işlemci intel core i5-2450m cpu 2.50 ghz,ram 4 gb ,direxct ise Direct 11 ,NVDIA Geforce 610m çalışırmı söylerseniz sevinirim…

  • İşlemciniz oyun için yeterli, Bellek iste tam sınırda ancak sorun çıkarmaz, ama ekran kartınız oyun için yetersiz. Açılma ihtimali var ama sağlıklı bir oyun oynayamazsınız. bu yüzden sisteminiz oyun için yeterli değil.

 2. Merhaba

  İşlemci : Intel(R) Core(TM) i3-2350M CPU @ 2.30GHz

  Toplam sistem belleği miktarı : 4,00 GB RAM

  Sistem türü : 32 bit işletim sistemi

  İşlemci çekirdek sayısı : 2

  64 bit özellikli : Evet

  Görüntü bağdaştırıcısı türü : Intel(R) HD Graphics 3000

  Toplam kullanılabilir grafik belleği : 1190 MB

  DirectX sürümü : DirectX 10

  Laptop’umun özellikleri böyle. Kaldırırmı kaldırırsa kasar mı?

  • Hayır aslında soldan ikinci rakam seviyeyi belirliyor. Örneğin 5 giriş seviyesi 6 ise orta seviye demek oluyor. (yada orta ve üst seviye olabilir). Yani 650, 460’dan daha düşük bir model.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here