Ubisoft firmasının efsanevi FPS oyunu Far Cry 3 sistem gereksinimleri ve oyunun tüm detayları burada.

Ubisoft firmasının efsanevi oyunu olan Far Cry 3 bizlere mükemmel bir savaş atmosferi sunuyor. Far Cry 2‘ye oranla yeni oyunumuzda pek çok hatanın düzeltilmiş olduğunu görüyoruz. Bu da Far Cry 3 sistem gereksinimleri için biraz kötü olmuş diyebiliriz çünkü eski oyuna oranla biraz daha yüksek sistem isteyen bir oyunla karşılaşıyoruz.

Düzeltilen problemlerden bahsetmemiz gerekirse öncelikli olarak oyun içerisinde yapay zeka yükseltilmiş. Bu sayede artık düşmanlarımız bize direk saldırmak yerine çeşitli taktikler üreterek ya da farklı yerlere saklanarak saldırıyorlar. Ayrıca eski oyunda bulunan sonsuz spam hatası bu oyunda bulunmuyor. Sonsuz spam nedir diye sorarsanız, bu hata öldürdüğünüz bir düşmanın belirli bir süre sonra tekrardan aynı yerde ortaya çıkmasıdır. Yeni oyun ile birlikte bu hata düzeltilmiş. Bunların yanında senaryoda geliştirilerek daha akıcı bir hale getirilmiş. Bu sayede Far Cry 3 olabildiğince zevkli bir hale gelmiş.

Oyunun multiplayer modundan bahsetmemiz gerekirse burada haritaların biraz daha küçük olduğunu görüyoruz. Fakat Far Cry serilerinin en önemli özelliğinin senaryoları olmasından ötürü multiplayer modunda sıradan FPS oyunlarından farklı bir şey olmadığını görüyoruz. Deadmatch gibi çeşitli modlar ile oynanan multiplayer kısmını oyunu bitirdikten sonra oynamanızı tavsiye ederiz.

Senaryoyu kısaca anlatmamız gerekirse bir grup genç arkadaş tatillerini tropikal bir adada yapmaya geliyorlar. Fakat kötü şansları yüzünden bu adada korsanlar tarafından kaçırılıyorlar. Bizde bu gençlerden birisi ile oynayarak korsanların ellerinden kaçıyoruz. Fakat bu mücadelede tek başımıza değiliz. Çünkü adada bulunan yerliler bize yardım ediyor. Bunun nedeni ise yerliler ile korsanların birbirleri ile düşman olmaları. Senaryo ilk başta oldukça sıradan gibi gelse de oyunu oynadıkça bunun çok da fazla önemli olmadığını görebiliyorsunuz.

Oyunun haritası ise inanılmaz büyük. Bu da tabi ki tahmin edebileceğiniz gibi Far Cry 3 sistem gereksinimleri içerisinde RAM bellek ihtiyacını artırıyor. Oyuna başladığınızda haritaya bakıp açılmayan yerleri gördüğünüzde haritanın ne kadar büyük olduğunu keşfedeceksiniz. Oyunda radyo kulelerine ulaşarak haritamızı açabiliyoruz. Radyo kulelerini aldığımızda yeni silahlar keşfediyoruz. Yani haritayı olabildiğince açmak sizler için faydalı olacaktır. Ayrıca harita üzerinde korsanlar tarafından ele geçirilen yerler kırmızı bulut olarak görülüyor. Bizde buraları korsanlardan alarak özgürleştiriyoruz. Özgürleştirdiğimiz yerler ise haritamızda yeşil olarak görünüyor.

Oyun içerisinde ana görevler olduğu gibi yan görevlerde bulunuyor. Örneğin yolda giderken bir arabanın üzerinde sarı ışık yanıp söndüğünü görüyorsanız bu bir yan görevdir. Bunlar içerisinde arabayı belirli bir süre içerisinde bir yerden başka bir yere götürmek gibi tipik görevler bulunuyor.

Harita üzerinde bulduğunuz bitkiler ile kendimize ilaç veya zehir yapabiliyoruz. Bitkilerden başka haritada aynı zamanda pek çok vahşi hayvan ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu özellik oyuna mükemmel bir gerçekçilik havası katmış. Araba ile gezerken kurt ulumaları duyabiliyor ya da yolda yürürken bir ayı ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu yüzden sadece düşmanlara değil ayrıca oyundaki hayvanlara da dikkat etmemiz gerekiyor. Bu hayvanları öldürüp derilerinden kendimize cüzdan gibi çeşitli eşyalar yapabiliyoruz.

Far Cry 3 içerisinde büyük kamyonlardan jet ski gibi suda gidenlere kadar pek çok farklı araç bulunuyor. Ve tabi ki onlarca değişik silah olmazsa olmazımız. Açık dünya tarzı bir oyun olduğundan dolayı istersek oyunda görevleri yapmayarak kafamıza göre gezebiliyoruz. Ya da sadece düşman kamplarını ele geçirebiliyoruz. Ayrıca oyunda karakterimizi geliştirerek daha fazla güçleniyoruz. Yetenek puanlarımızı 3 farklı kategoride çeşitli özelliklere verebiliyoruz. Bu özellikler içerisinde canımızın artmasından sessiz yürümeye kadar pek çok şey bulunuyor.

[reklam]

[link] Far Cry 4 sistem gereksinimleri[/link]

[baslik]Far Cry 3 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:Windows XP  (Service pack 2)Windows Vista (Service pack 2) / Windows 7 (Service Pack 1) / Windows 8
İşlemci: Intel Core 2 Duo E6700 @ 2.66 GHz / AMD Athlon 64 X2 6000 @ 3.0 GHz
Bellek: 2 GB (Windows XP) / 4 GB (Windows Vista, Windows 7, Windows 8)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 15 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 512 MB ve Shader Model 4.0 (Nvidia GTX8800 / (AMD) AMD Radeon HD2900)
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista (servis pack 2) / Windows 7 (Service Pack 1) / Windows 8
İşlemci:  Intel Core i3-530 @ 2.9 GHz / AMD Phenom II X2 @ 3.1 GHz
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı:
Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 15 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: 1 GB  ve Shader Model 5.0 (Nvidia GTX480 / (AMD) AMD Radeon HD5770)
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Ultra (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows Vista (servis pack 2) / Windows 7 (Service Pack 1) / Windows 8
İşlemci:   Intel Core i7-2600K veya AMD Bulldozer FX4150
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 15 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: NVidia GTX 680 veya AMD Radeon HD7970
DirectX: Dx 11

47 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Benim sistem;
  Intel Dual-Core Cpu e5400 çift çekirdek 2.7Ghz
  Ekran kartı:nvidia 9800 gt 1 gb 256 bit
  Ram:2 gb (4 gb’a çıkarmayı düşünüyorum)
  Directx 11
  Windows 7 service pack 1
  Bu özelliklerle farcry 3 oynayabilirmiyim.

 2. İşlemci: Pentium b940 2.00 ghz
  ekran kartı: intel Hd Graphichs 785 mb
  ram: 3gb
  Hdd: 398 gb
  İşletim Sistemi: Wİmndows 7 Ultimate 32 bit sp1
  Kaldırı mı Düüşük AYarlar

 3. BELLEK: 128 GB
  BELLEK TİPİ: DDR4
  BELLEK HIZI:
  EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: 3840 x 2160
  GRAFİK TİPİ: asus geforce gtx titan x
  İŞLEMCİ: Çift Xeon E5-2696 V4 (44 Çekirdek)
  İŞLEMCİ HIZI: 4.4 GHz
  MARKA: msı
  solid state disk (ssd) : 5 tb
  YAZILIM: Windows 8.1 pro

 4. BELLEK: 4 GB
  BELLEK TİPİ: DDR3
  EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: 1366 x 768
  GRAFİK TİPİ: Intel Iris Graphics 6100
  İŞLEMCİ: Intel Core i5-5257U
  İŞLEMCİ HIZI: 2,7 GHz
  MARKA: ACER
  MODEL: E5-573-546S
  SABİT DİSK: 500 GB
  YAZILIM: Windows 10

  • Oyun açılır. Eğer Intel HD Graphics 3000 kullanıyorsanız oyun en düşük ayarlarda bile kasabilir. 4000 modeli ise daha yüksek FPS değerlerinde açarsınız.

 5. abicim neden farcry 4 e bu kadar fazla istiyor FARCRY 4 Ü İNTEL CORE İ3 307 GHZ 4GB DRR3 RAM 1GB NVIDIA GT210 EKRAN KARTI WİN7 ULT 32 BİT OYNARMIYIM LOWDAA

 6. Çok güzel bir oyun.Bilgisayarima indireceğim.Sistem gereksinimleri de uygun.Kasma gerçekleşmez inşallah :-).
  Ps3 ‘ te oynamiştım.Görüntü bakımdan oynanış bakımından çok iyi.Paylaştığınız makale için teşekkürler.Başarılarınızın devamını dilerim.

 7. Oyunun grafiklari her ne kadar güzel olsada mükemmel değil. CryEngine oyun motorunu beğeniyorum yinede ama Crysis’i buna tercih ederim. Sistem gereksinimlerini yerinde buldum.

 8. Merhaba,Benim windows8 64 bit olan laptobumda.Giriş sekmesinde mouselere felan hep yavaş hareket ediyor neden .? Sistemimide karşılıyor

  • Diriver kaynak bir sorun olabilir görüntü değilde mause kasması var ise ses kartından da kaynaklanıyor olabilir diriverlarını kontrol etmen güncel değiller ise güncellemen gerekiyor, bu şekilde sorunları çözebilirsin.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here