Dragon Age serisinin üçüncü oyunu ile bomba gibi geliyor. Dragon Age: Inquisition sistem gereksinimleri ve oyunun detayları burada.

2009 yılında piyasaya sürülen Dragon Age serisi son oyunu Dragon Age: Inquisition ile devam ediyor. Hemde ücretsiz olarak ! Evet yanlış duymadınız. BioWare tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan Dragon Age: Inquisition’ın, ücretsiz olarak piyasaya sürülecek olması tüm oyunseverleri mutlu etmiş durumda.

Dragon Age: Inquisition sistem gereksinimleri oldukça uygun. Fakat ilk olarak serinin eski oyunlarına bir göz atalım ve üçüncü oyun ile karşılaştıralım. Hatırlayacak olursak ilk oyunda yaptığımız seçimlere göre senaryonun gidişatı değişiyordu. Başkaları ile olan konuşmalarımız ile hikayeyi değiştirebiliyor, Morrigan ile evlenebiliyor ya da başka birisi ile düşman olabiliyorduk. Ayrıca karakterimizin ırkından cinsiyetine ve dış görünüşüne kadar her bir şeyini ayarlayabiliyorduk.

Fakat ikinci oyun ile kendisini bozan seri pek çok oyunseveri hayal kırıklığına uğratmayı başarmıştı. İlk oyun kadar çok fazla seçeneğimiz olmayan bu oyunda senaryoda ne yazık ki yetersiz kalıyordu. Fakat Electronik Arts üçüncü oyun ile bu eksiklikleri kapatmayı hedefliyor. Yine Single Play kısmına odaklanan oyunda aynı zamanda multiplay seçeneğimiz de bulunacak. Senaryo olarak ise tamamen farklı bir hikaye karşımıza çıkacak. Yani serinini eski oyunlarını oynamasanız bile üçüncü oyunda hikayeyi kolay bir şekilde anlayabileceğiz. Fakat yine de

Kuzey Amerika’da 18 kasımda, Avrupa’da ise 21 Kasım tarihinde piyasaya çıkacak olan oyunu merakla bekliyoruz. Çıkış tarihinin ertelenmesinin esas nedeninin ise halen daha geliştirilen bazı kısımlarının olması. Firmanın yaptığı açıklamaya göre oyunda halen daha eksik olan noktalar bulunuyor. Özellikle grafiklerin ve gölgelendirmelerin daha iyi bir hale getirilmesi için sürekli çalışılıyor. Yani Dragon Age: Inquisition mükemmel bir yapım olarak geliyor diyebiliriz. Ayrıca eski oyunlarından farklı olarak değişik ırklarla da karşılaşacağız ve bir bineğimiz olacak. Bu ve bunun gibi yenilikler bizleri bekliyor.

Yeniliklerden bahsetmişken oyun hakkında biraz daha detay vermek istiyorum. Açıklamalara göre oyunumuzda açık dünya tarzı bir harita olacak. fakat bu harittanın büyüklüğünün ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Yani bizleri devasa bir dünyada karşılayabilir ufacık bir adada. Diliyoruz ki haritamız biraz büyük olur. Ayrıca sadece insan, elf ve cüce ırkını seçebileceğiz. Daha fazla ırk olmasını isterdik fakat böylede oldukça sade olmuş.

Frostbite 3 grafik motorunun kullanılacağı oyunun grafiklerine şu an için sadece yayınlanan oynanış videosundan bakabiliyoruz. Videoya baktığımızda oynanış mekaniklerinin biraz daha değiştiğini görüyoruz. Artık daha fazla büyü yapabiliyoruz. (efekler harika görünüyor). Ayrıca yakın dövüş mekanikleri de oldukça güzel olmuş. İkinci oyunda bulunan eksiklerden eser kalmamış diyebiliriz. Bol aksiyon dolu bir oyuna benziyor.

Dragon Age: Inquisition sistem gereksinimleri açıklanan bilgiler ise bizleri daha da mutlu ediyor. Çünkü odukça düşük görünüyor. Minimum sistem gereksinimleri içinde ekran kartı olarak GeForce GT 530 yazılmış. Bu kartın artık piyasada satılmayan çok eski bir model olduğunu söylemeliyim. Yani oyunun grafiklerini oldukça düşürebileceğiz gibi görünüyor. Önerilenler içerisinde ise GeForce GTX 650 istenilmiş. Bunun dışında işlemciye dikkat çekmek istiyorum. En düşük 2.4 GHz Intel Core 2 Duo E6600 işlemci isteyen oyun için önerilen olarak 3.1 GHz Intel Core i3-2100 modeli yetiyor. Yeni nesil oyunların önerilen olarak minimum i7 istediğini düşünecek olursak bu oldukça iyi bir sonuç. RAM ihtiyacında ise size 6 GB bir RAM fazlasıyla yetecektir.

[reklam]

[baslik]Dragon Age: Inquisition Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8.1 (64-bit)
İşlemci: Intel 4 çekirdekli CPU @2.0 GHz / AMD 4 çekirdekli CPU @2.5 GHz
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 26 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (512 MB) Nvidia GeForce 8800 GT / AMD Radeon HD 4870
DirectX: Dx 10

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8.1 (64-bit)
İşlemci:Intel 4 çekirdekli CPU @3.0 GHz / AMD 6 çekirdekli CPU @ 3.2 GHz
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 26 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (3 GB) Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
DirectX: Dx 11

4 YORUMLAR

 1. Öncelikle slmlar belirli bir zamandır sizleri takip ediyorum merak ettiğim şudur oyunların sistem gereksinimlerini sizler nereden alıyorsunuz çünkü hemen hemen hepsi yanlış sizin verdiğiniz minimum sistemle oyunlardakilerin hiç aslı alakası yok buraya insanlar bakıpta oyun indirirse vat haline ben kaç tane indirdiysem buraya bakıp pc kaldırmadı size göre çok rahat kaldırması gerekirdi mesela sizin dragon age hakkında yazdığınız sistem gereksinimi bu ama oyunun asıl istediği şudur bu verdiğim oyunun resmi sistem açıklaması sizinki ile arasında dağlar var hemen hemen hepsi böyle şu yazdğınız konuların maksat reklilik olsun diyemi yazıyorsunuz yoksa eğlence olsun diyemi çünkü yazdıklarınız gerçek sistemlerle alakası yok bence güzel bir site yapılmış içerik görsellik profosyolence ama sisteme gelince niye böyle anlam veremedim !……..

  Minimum:
  OS: Windows 7 or 8.1 64-bit
  Processor (AMD): Quad core @ 2.5 GHz
  Processor (Intel): Quad core @ 2.0 GHz
  Memory: 4 GB
  Graphics Card (AMD): Radeon HD 4870
  Graphics Card (NVIDIA): GeForce 8800 GT
  Graphics Memory: 512 MB
  Hard Drive: 26 GB
  Sound: DirectX 10

  • Merhabalar

   Öncelikle bizlere geri dönüş yaparak hatalı olduğumuzu söylediğiniz için teşekkür ederiz. Sitede bazı oyunların sistem gereksinimlerinin gerçeğinden farklı olmasının birkaç nedeni bulunuyor. Aşağıya bu nedenleri yazdım. Sitemizi uyararak gözden kaçırdığımız bir noktayı hatırlatıp aslında bizlere çok büyük katkı sağladınız. Şimdi tüm oyunları tekrardan kontrol ederek düzeltmek ve yeni gelenlere de dikkat etmek durumundayız.

   1) Biz oyunları genellikle daha piyasaya sürülmeden deneme aşamasında iken yazıyoruz. Deneme sürümünde iken yayınlanan sistem gereksinimleri de doğal olarak sonradan değişiyor. Fakat bunun takibini yeteri kadar yapamadığımızdan sonradan unutulabiliyor.

   2) Bizler sistem gereksinimlerini yazarken ilk olarak orijinal kaynaklara başvuruyoruz. Örneğin yapımcı firma Blizzard olsun. Blizzard sitesine bakıyoruz. Yok ise diğer resmi kurumlara (örneğin steam) ‘e bakıyoruz. Orada da yoksa mecburen farklı oyun sitelerinden almak durumunda kalıyoruz. Fakat internet üzerinde sizlerde fark edersiniz ki her sitede aynı sistem bulunmuyor. Hatta bazıları bunları direk kafalarına göre yazıyorlar. Bizde mecburen en çok sitede hangi sistem yazılmış ise onu yazıyoruz. Tabi ki bunlar resmi olmuyor ve bu nedenle yanlış olabiliyor.

   Teşekkürler

   SistemGereksinimleri.NET

 2. Oyunun sistemleri pek birşey istemiyor inidirip oynucağım grafikleri falan çok iyi skill vuruşlarından çıkan alevlar falan gerçekçi deniyceğim sağ olun.

 3. Minimum grafik ayarlarında dahi size çok güzel bir görüntü sunan bir oyun. Bana göre singleplayer her zamanki olduğu gibi çok başarılı ama multiplayer’ında ondan aşağı kalır yanı yok. Yapımcılar gerçekten oyunu kurgularken çok iyi seçimler yapıyor. Mükemmel bir oyun.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here