Dota efsanesinin ikinci oyunu olan Dota 2’yi sisteminiz açabilir mi? Bunu öğrenmek için Dota 2 sistem gereksinimleri yazımıza bakınız.

MOBA türünün atası diyebileceğimiz Dota (Defense of the Ancients) ikinci oyunu Dota 2 ile devam ediyor. Öncelikle MOBA türünü daha önce oynamayan oyuncular için kısaca açıklamak istiyorum. Bu oyunlarda karşılıklı beşer kişiden oluşan iki takım birbirleri ile savaşırlar. Ana hedef rakip takımın savunma kulelerini ve en son ana üssünü yok etmektir. Ana üssü ilk yok eden takım oyunu kazanır. Fakat bunu yapabilmeniz için takım oyunu oynamanız gerekir. Çünkü bireysel olarak oynayan takımlar daha çok ölmeye başlarlar ve karşı taraf daha fazla güçlenir.

Dota 2’de Top, Mid, Bot ve Jungle olmak üzere çeşitli yollar bulunur ve aldığınız karaktere göre bunlardan birisine gidersiniz. Genellikle en iyi oynadığınız karakteri alırsınız çünkü oyunda inanılmaz şekilde odaklanmanız gerekir. Yaptığınız en ufak bir fare tıklamasında ölebilirsiniz. Oyunun fare tıklaması üzerine kurulu olduğunu söylemeliyim. Toplamda 4 adet yeteneğiniz bulunur ve bu yeteneklerden en sonuncu en güçlüsüdür. Ultimate adındaki bu yetenek (genelde ulti denilir) ile takım savaşlarının kaderini değiştirebilirsiniz. Tabi ki her karakterin farklı yetenekleri olduğundan bu durum aldığınız karaktere de bağlıdır.

Oyunda sizlere tavsiyem ölmemeniz. Genellikle ölmediğiniz zaman karşı tarafta güçlenemediğinden büyük ihtimalle siz yenersiniz. Fakat bunu yapmak için dediğim gibi çok iyi oynamanız gerekiyor. Farklı oyuncular ile oynadığınızdan kolay bir oyun değil. Gelelim eşyalara. Her oyuna başladığınızda sıfırdan başlarsınız ve deneyim kazandıkça seviye atlayıp altın kazanırsınız. Kazandığınız bu altınlarla karakterinize uygun olan eşyaları alırsınız. En hızlı şekilde seviye atlayıp kendini güçlendiren takım genelde yener. Evet sizlere özet olarak oyundan bahsettim.

Oyunun açılabilmesi için minimum ATI X800 / Nvidia 6600 ekran kartlarına ihtiyacımız var. Bu ekran kartları Shader model 2.0 destekliyor yani bunun gibi eski sistemlerde bile oyun açılacaktır. Eğer yüksek grafiklerde oynamak isterseniz Nvidia 7600 / Ati X1600  veya eşdeğer performansta kartlar -a sahip olmanız gerekiyor. Bu kartlarda çok yüksek sayılmayacağından oyunun sistem gereksinimleri çok fazla kafanıza takmanız gereken bir durum değil. Standart bir bilgisayar ile rahatça oynayabilirsiniz. Zaten Free 2 Play bir oyun olduğundan ve oyuncu kitlesi oldukça fazla olduğundan düşük sistemler istiyor.

[reklam]

[baslik]Dota 2 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows Vista / Windows Vista (64-Bit) / Windows XP
İşlemci: Intel Pentium 4 @3.0 GHz
Bellek: 1 GB (XP) / 2 GB (Vista)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan en az 2.5 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (128 MB) ATI X800 / Nvidia 6600 (Shader model 2.0)
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows Vista / Windows Vista (64-Bit) / Windows XP
İşlemci: Intel Core 2 Duo @2.4 GHz
Bellek: 1 GB (XP) / 2 GB (Vista)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan en az 2.5 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:Nvidia 7600 / Ati X1600(Shader model 2.0)
DirectX: Dx 9

Not: Oyunun açılabilmesi için internet bağlantısı gereklidir.

2 YORUMLAR

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here