Alışıldık FPS senaryolarından sıkıldıysanız Dishonored tam size göre diyebiliriz. Dishonored sistem gereksinimleri yazımızda.

Dishonored oyuncuların kendi senaryolarını yazmalarına imkan sağlıyor. Oyunda görevleri yaptıkça aslında belirli bir senaryo rotasyonunun olmadığını fark ediyorsunuz. Örneğin bir kişiden bilgi almak için gizlice yanına yaklaşıp duyabiliyor ya da ona işkence alarak zorla bu bilgiyi alabiliyorsunuz. Oyunun yapımcıları oyuncuya bu konuda hiçbir şekilde karışmamışlar. Bu nedenle yaptığımız tercihler ile her seferinde değişen senaryo, arka plan hikayeleri ve bizleri içerisine çeken inanılmaz bir dünya, Dishonored’ın ta kendisi diyebiliriz. Oyunun hikayesi çevreden bulduğumuz kitaplar veya notlar ile çeşitleniyor. Bu da oyunu daha gerçekçi ve zevkli bir hale getirmiş.

Dishonored’ın grafikleri gerçekçilikten uzak olsa da karakter tasarımları ve kaplamaları ile bu açığını hemen kapatıyor. Gerçekçilikten uzak dememizin nedeni oyunun zaten kendisinin bir karikatür dünyası olması. Karakterlerin el boy oranlarına ve saçlarından giysilerine kadar her detayının bir çizgi roman havasında olduğunu keşfediyorsunuz. Çevre kaplamalarının pastel boyayı andıran renkleri, bazı yerlerde kötü bir görüntü oluştursa da oyunun geneline canlı bir hava katmış. Oynadığınız dünyanın tam bir sanat eseri olduğunu belirtmeliyiz. Dunwall isimli şehirde geçen oyunda resmen kendinizi kaybediyorsunuz.

Yakın dövüşte de oldukça başarılı olan oyunda savaş sırasında rakibinizin bazı uzuvlarının koptuğuna tanıklık ediyorsunuz. FPS türü bir gizlilik oyunu olan Dishonored gizlilik unsurlarında biraz yetersiz kalıyor. Çünkü oyunda iyi bir gölgelendirme olmadığından dolayı karanlıkta saklanırken oyunun yeteri kadar gerçekçi olmadığını hissediyorsunuz.

Oyunda fizik kuralları oldukça üstün bir şekilde işlenmiş. Öldürdüğünüz bir adamın cesedini bir nehre attığınızda cesedin resmen akıntıyla birlikte sürüklendiğini görüyorsunuz. Fakat karakter tiplemelerinde bu kadar başarılı değil diyebiliriz. Çünkü rakipleriniz birbirlerine oldukça benziyorlar.

Seslere bakacak olursak karakterimizin sesini oyunda duyamıyoruz. Bundaki amaç ise oyunun ana karakterinin biz olduğumuzu oyuncuya tam olarak hissettirmek diyebiliriz. Diğer karakterlerin seslendirmelerinde ise baş karakterler hariç muhafız gibi sıradan karakterlerin seslerinde yeterli çeşitliliğin olmadığını duyuyoruz. Bu nedenle bazı bölümlerde aynı sesleri duyduğunuzu fark edeceksiniz.

Dishonored sistem gereksinimlerinde Windows XP bulunmuyor. İşlemci gereksinimi olarak ise 2 ya da 4 çekirdekli herhangi bir işlemci modeli isteniyor. En az 4 GB RAM bellek isteyen oyun, hard disk üzerinde 9 GB’lık alan kaplıyor. Oyun için gerekli ekran kartlarında ise minimum 512 MB belleğe sahip DX9 uyumlu NVIDIA GeForce GTX 460 ya da ATI Radeon HD 5850 ekran kartı bulunuyor. Bu ekran kartları oyunu açacaktır fakat bazı bölümlerde oyunda yavaşlamalar olabilir. Dishonored tam detaylarda rahat bir şekilde oynamak istiyorsanız en az 768 MB belleğe sahip DX9 uyumlu NVIDIA GeForce GTX 460 ya da ATI Radeon HD 5850 ekran kartına sahip olmanız gerekiyor.

Dishonored Sistem Gereksinimleri

En Düşük (minimum) Gereksinimler:

İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: 3 GHz çift çekirdekli işlemci
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 9 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:(512 MB) Nvidia GeForce 210 / ATI Radeon HD 5470
DirectX: Dx 9

Önerilen (maximum) Gereksinimler:

İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: 2.4 GHz 4 çekirdekli işlemci
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 9 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (768 MB) Nvidia GeForce GTX 460 / ATI Radeon HD 5850
DirectX: Dx 9

Bu yazı yardımcı oldu mu?
Hayır
Evet

3 YORUMLAR

  1. Bu oyunu ps de oynamıştım harika bir oyundur pc sürümü yoktu hep emulatör ile yapılırdı o da bir işe yaramazdı şimdi pc sürüm çıkıyormuş ve sistem gereksinimleri de bence çok fazla değil..Bu oyun bana göre fps oyunlarına yeni bir kapı aralamış bunun devamı getirilirse çok güzel oyunlar çıkabilir…

  2. güzel bir oyuna benziyor ama benim pc bu oyunu bile kaldırmıyor 1-2 aya yeni pc alıcam inşallah ozaman oynarım bu oyunu yazı için teşekkür ederim hocam.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here