Blizzard’ın göz bebeği Diablo 3 hakkında detayları ve Diablo 3 sistem gereksinimleri bilgilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Blizzard‘ın efsanevi oyunu olan Diablo serisinin son oyunu olan Diablo 3,  12 senelik bir bekleyişin ardından 15 Mayıs 2012’de piyasaya sürüldü. Diablo 3’de bizleri eski oyuna göre çok daha iyi grafikler karşılıyor. Ayrıca yeni oyunda çeşitli farklılıklar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise haritalar. İçerisinde Caldeium gibi farklı haritalar olduğu gibi ilk haritamızın yine Tristram olduğunu görüyoruz. Haritalar üzerinde gene çeşitli buff’lar bulunuyor ve bunları aldığımızda çeşitli özelliklerimiz de artışlar oluyor. (Örneğin daha çok vuruyoruz).

Aynı zamanda oynanış olarak çok daha kolay bir hale getirilmiş. Yeni oyunumuzda yetenek ağacımız bulunmuyor. Bunun yerine daha basit olarak tasarlanmış olan ve tüm yetenekleri açabildiğimiz bir panel var. Yani artık eski oyundaki gibi hangi yeteneğe puan versem derdi ortadan kaldırılmış. Karakter özelliklerimizi ise (strength, agility, vs.) oyun kendi kendine veriyor. Yani her seviye atladığımızda özelliğe puan verme gibi bir sorunumuzda yok. Eşyalar ise aynı diyebiliriz. Rare, Unique vs. gibi güçlerine göre ayrılan eşyalarımızı açık artırmaya çıkarabiliyoruz. Evet Diablo 3’e açık artırma pazarı eklenmiş. Pazar üzerinden eşyalarımızın (özellikle zor çıkan eşyaları) çok büyük fiyatlardan satabiliyoruz. Böylece eşyamızı npc’ye satarak boş yere harcamış olmuyoruz.

Can ve mana barları gene klasik küre şeklindeler fakat her sınıf mana kullanmıyor. (örneğin barbarian öfke kullanıyor). Oyunun dezavantajlarından birisi ise internet üzerinden oynanması. Yani eğer internet bağlantınız yoksa oyuna giremiyorsunuz. Tekli oyunların bile bu şekilde online olarak oynanması oyuncular arasında çeşitli tepkilere yol açmıştı fakat Blizzard bu özelliği değiştirmedi. Online oyunlarda 5 kişiye kadar oynayabiliyoruz fakat oyuna her bir yeni oyuncu katıldığında yaratıklarda bir o kadar zorlaşıyor. Yani çok fazla oyuncu ile kolay bir şekilde oyunu bitiremiyorsunuz. Kendi oyununuzu kurabilir veya başkalarının oyununa katılabilirsiniz. Ayrıca kendi oyununuza başkalarının katılmasını engelleme özelliği de eklenmiş. Böylece sizi kimse rahatsız edemiyor.

Diablo 3 oldukça güzel bir oyun. Oynanış olarak kolaylaştırıldığından eski Diablo severler tarafından pek çok tepki alsa da bu seriyi ilk defa oynayacak bir oyuncunun oldukça zevk alacağı mükemmel bir yapım diyebiliriz.

[reklam]

[baslik]Diablo 3 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

Windows:

İşletim Sistemi: Windows Xp , Windows Vista , Windows 7
İşlemci: Intel Pentium® D 2.8 GHz veya AMD Athlon™ 64 X2 4400+
Bellek: 1 GB (XP), 1.5 GB (Vista/7)
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 12GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® 7800 GT veya ATI Radeon™ X1950 Pro
DirectX: Dx 9

Mac:

İşletim Sistemi: Mac® OS X 10.6.8 veya 10.7.x
İşlemci: Intel® Core 2 Duo
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 12GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® 8600M GT veya ATI Radeon™ HD 2600
[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

Windows:

İşletim Sistemi: Windows Vista, Windows 7 (son servis paketli halleri)
İşlemci: Intel® Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon™ 64 X2 5600+ 2.8 GHz
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 12 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® 260 veya ATI Radeon™ HD 4870 ya da daha iyisi
DirectX: Dx 10

Mac:

İşletim Sistemi: Mac® OS X 10.7.x veya daha yenisi
İşlemci: Intel® Core 2 Duo
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 12 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® GT 330M veya ATI Radeon™ HD 4670 ya da daha iyisi

11 YORUMLAR

  1. arkadaşlar sistemimi yazıyım bir bakın kaldırır mı çok güzel bir oyuna benziyor 617mb geforce 7100 gs intel pentium (R) 4 cpu 3.00ghz acil yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar lütfen..

    • Sizin ekran kartınız GeForce 7100 GS ne yazık ki oyun için yeterli görünmüyor. Çünkü GeForce 7 serisinin ilk modelini kullanıyorsunuz. Diablo 3 minimum’da GeForce 7800 GT istenilmiş. Aralarında epey bir fark var oyunun açılacağını sanmıyorum. Açılsa bile rahat oynayamazsınız.

  2. diablo 3 muhteşem ötesi bir oyun sistem gereksinimleri o kadar yüksek değil her bilgisayarda kullanıla bilir ve oyunun bağımlısı ola bilirsiniz dikkat :)

  3. Oyun ilk çıktığında hiç sevmemiştim ancak zamanlar oyunu çok sevdim bu iyi 2 sini oynuyordum 3’ü kaldırmaz diye kaldırdığına gere oynamayabaşlayabilirim

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here