Zombilerle dolu bir dünyada ne kadar hayatta kalabilirsiniz? DayZ ile bunu öğrenebilirsiniz. DayZ sistem gereksinimleri ve oyunun detayları yazımızda.

Askeri simülasyon serisi Arma için yapılmış mod olan DayZ için kısaca bir survivor oyunu diyebiliriz. Zombilerin olduğu bir dünyada farklı oyuncular ile hayatta kalmaya çalıştığımız oyunda bizleri gerçekten zorlu saatler bekliyor. Tamamen silahsız ve savunmasın bir şekilde başladığımız oyunda sizi öldüren şey zombilerin dışında bir hastalık ya da bir başka oyuncu olabiliyor. DayZ Sistem Gereksinimleri bilgilerine geçmeden önce oyun hakkında biraz detay verelim.

DayZ’nin şu anda test aşaması olan Alfa sürümü bulunuyor. Tam sürüm piyasaya çıktıktan sonra ise oyun içerisinde bulunan hataların ortadan kalkacağı düşünülüyor.Oyunun yapımı ise oldukça ilginç diyebiliriz. Dean Hall tarafından geliştirildikten sonra pek çok beğeni ve hayran toplayan DayZ için en sonunda oyunun yapımcıları DayZ modunu geliştiren kişi ile ortaklık kururlar. Böylece DayZ macerası başlamış olur.

Oyunumuzun karakter yaratma ekranında şimdilik çok fazla bir seçeneğimiz bulunmuyor. Yalnızca karakterimizin ırkını ve cinsiyetini değiştirebiliyoruz. Fakat Skyrim’den hatırlarsanız saatlerce karakterimizin her detayını hazırladıktan sonra oyuna başladığımızda bir yerden sonra zırh giydiğimizde yüzümüz görünmüyordu. Bu nedenle karakter detaylarının çok fazla önem teşkil ettiğini düşünmüyoruz. Oyunun dezavantajlarından bir başkası ise karakterimize isim veremememiz. DayZ, karakterimizin ismini oynadığımız bilgisayardaki donanıma bağlı olarak kendisi veriyor. Oyun Alfa aşamasında olduğundan dolayı bunun gibi pek çok hata barındırıyor.

Karakterimizi yarattıktan sonra aktif olarak oynanan sunuculardan bir tanesine girmemiz gerekiyor. Şu anda 40 kişiye kadar oyuncuyu aynı anda oynatabilen sunucularda Regular ve Hardcore olmak üzere iki farklı zorluk seviyesi bulunuyor. Hardcore zorluk seviyesinde oyun oldukça zorlaşıyor diyebiliriz. Bu zorluk seviesinde karşımıza çıkan zombilerin bize verdikleri hasar artıyor. Kamera açısını sadece First Person olarak görebiliyoruz ve yorulma, acıkma ya da hastalık gibi unsurlar daha sık başımıza gelebiliyor.

Oyuna başladığımızda genellikle sahil kenarından başlıyoruz. Bu da bahsettiğimiz hatalardan bir tanesi. Oyunda şu anda az miktarda spam noktası bulunuyor. Yapımcı ekibin bunların sayısını artıracağı düşünülüyor. Başlar başlamaz kendinizi savunacağınız bir silah bulmanız gerekiyor. Çünkü etraf zombiler ile kaynıyor. Sizi gördükleri anda üzerinize doğru koşmaya başlıyorlar. İlk başlangıçta bir silahınız olmadığı için kaçmanızı tavsiye ederiz. Çünkü genellikle yumruklarınız ile bir zombiye saldırdığınızda yem oluyorsunuz. Özellikle Hardcore seviyesinde oynuyorsanız hiç şansınız yok diyebiliriz.

Karakterimiz bir süre sonra acıkmaya ve yorulmaya başlıyor. Bu nedenle yemek yemeniz ve dinlenmeniz gerekiyor. Harita ise oldukça büyük. 225 km kare büyüklüğündeki haritada diğer oyunculara dikkat etmeniz gerekiyor. Mikrofondan arkadaşlarınız ile konuştuğunuzda diğer oyuncularda yakınınızda ise sesinizi silik bir şekilde duyabiliyorlar. Yaklaştıklarında sesiniz onlar için daha fazla netleşiyor. Haritanın büyüklüğünden ötürü genellikle az oyunculu sunucularda oyuncuların birbirlerini bulması zorlaşabiliyor. Ayrıca şu anda Alfa aşamasında olan oyunda dediğimiz gibi hatalar bazen sizleri çıldırtabiliyor. Örneğin yüksek bir yere çıktığınızda bir anda aşağı düşebiliyorsunuz. Ya da zombiler bazı durumlarda duvarların içerisinden geçebiliyorlar. Bazen ise yukarıda uçan bir eşya görebiliyorsunuz. Bunun gibi buglar ile ne yazık ki sık sık karşılaşacaksınız. Fakar oyunun tam sürümü ve güncellemeleri ile bunlar düzelecektir.

Zombiler ile savaşıp yaralandığınızda kanamanız olabiliyor. Bu gibi durumlarda üzerinizdeki tişörtü yırtıp kanamanızı durdurabiliyorsunuz. Kan kaybından ölmek istemiyorsanız kendi kan grubunuza uygun olan bir kanı kendinize enjekte etmeniz gerekiyor. Kan grubunuzu öğrenebilmek için ise bir sağlık ocağına gitmelisiniz. Hasta olmamaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Zira oyunda kolera veya dizanteri gibi çeşitli hastalıklar bulunuyor. Öldüğünüzde ise farklı bir sunucuya girip en baştan başlıyor fakat aynı karakter ile oynayabiliyorsunuz. Oyunun bu yönü oldukça iyi olmuş.Ayrıca DayZ sadece çok oyunculu oynanabiliyor. Oyunun Single Player modu bulunmuyor. Oyunun sistem gereksinimleri bilgilerini en alt kısımda görebilirsiniz.

DayZ oynarken sisteminizin yavaşladığını hissediyorsanız grafik ayarları kısmından gölgeleri kapatmanız performansınızı artıracaktır. Çünkü oynanış sırasında gölgelendirmelerin sayısının çok fazla olması nedeniyle bazı yerlerde bilgisayarınız zorlanacaktır. Zaten grafik ayarlarına baktığınızda çok fazla bir seçenek olmadığını görebilirsiniz. Gölgelendirmelerin dışında anti aliasing ayarını kapatmanız yine sisteminizi rahatlatacaktır.

DayZ sistem gereksinimleri içeriğine göre oyun Windows Vista ve üzeri işletim sistemlerini destekliyor. Oyunun grafiksel olarak çok üstün olmadığını belirtmeliyiz. Bundan ötürü sistem gereksinimlerinde çok yüksek donanımlar istenilmemiş. İşlemci olarak minimum sistem gereksinimlerinde 2.4 GHz Intel Core 2 Duo E6600 veya Athlon 64 X2 Dual Core 5800+ işlemci, önerilen sistem gereksinimlerinde 2.9 GHz Intel Core i3-530 veya Athlon II X3 425 model bir işlemci isteniyor. Ekran kartında 512 MB kapasitede Nvidia GeForce 8800 GTS ya da Radeon HD 3850, önerilenler de ise 1024 MB kapasitede Nvidia GeForce GTX 260 ya da Radeon HD 4870 gerekiyor.

[reklam]

[baslik]DayZ Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Win Vista 32 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci: Core 2 Duo E6600 2.4GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 5800+
RAM: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: 10 GB
Ekran kartı: GeForce 8800 GTS ya da Radeon HD 3850(+512MB)
DirectX: DX 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci: Core i3-530 2.9GHz ya da Athlon II X3 425
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: 14 GB
Ekran kartı: GeForce GTX 260 ya da Radeon HD 4870(+1024MB)
DirectX: DX 10

84 YORUMLAR

  • işlemci:yeterli
   ram:kesinlikle yeterli
   ekrankarti:ucu ucuna
   mediumda oyna very highta kasmadan oynarsın ama ekran kartın 1 senede ölür bende 4x 470 8gb var bende mediumda oynuyom çok fark yok zaten

   • Rx 470 ile full ayarda 4k da oynarsın medium ne diyorsun kardeş. Bilmiyorum sıkıyor musun da r7 240 ın 1 senede öleceğini nereden çıkardın bilmiyorum.

 1. pc kötü biliyorum ama bi şansımı deneyeyim
  32bit windows 7
  işlemci pentium dual core e5500 2.80 e 2.79
  ram:2gb
  asıl soruna geldik ekran kartı:ıntel g41 express chipset 800mb
  directx 11 kurulu
  umutlu değilim ama merak ettim cevaplarsanız memnun olurum

 2. abi bilgisayardan pek iyi anlamıyorumda bilgisayarımın özelliklerini biliyorum tek //4gb ram// intel i5//2.40 ghz // ekran kartı nvidia gt 525m 1gb // 64bit// dayZ İ kaldırırmı abi yada yüksek grafiklerde oynarmıyım ?

 3. GeForce 8400 GS 1266 MB Ekran Kartı Directx 11 Genuine Intel(R) CPU 2140 1.60 Ghz İşlemci ve 2gb Ram minimum ayarlarda kaldırırmı acaba ?? gerekli boş alan var.

 4. işlemci:intel core i7 cpu 970 2.93 ghz
  ekran kartı:yonga türü:amd radeon graphicshs processor
  bağdaştırıcı dizesi:atı radeon hd 6510
  4 gb ram 64 bit kaldırırmı kasarmı ?

 5. Kaldırır mı ? Oyun kasar mı ?
  Windows 7 Home Basic 32 bit

  Ram 4GB
  EKRAN KARTI: İNTEL G41 EXPRESS CHİPSET FAMİLY 1453 MB

  DİRECTX 11
  İntel Pentium Dual Core Cpu E5700 3.00 GHZ

 6. WiNDOWS 8.1 64 BİT
  RAM:8 GB
  EKRAN KARTI: NVİDİA GEFORCE GT820M 4 GB DRR4
  İNTEL CORE İ7
  2.00 GHZ 2.60 GHZ
  DİRECTX 11
  ABİ KASARMI EVOLVE OYUNUNU LOWDA OYNAYINCA KASIYOR SOĞUTUCU ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM ALINCA KASMAZ DİMİ

  • Laptopunuz ekran kartından dolayı kasıyor. Bende de aynı sorun var laptop’un alt kapağını açıp direk soğutucu üzerinde çalıştırıyorum performans artıyor eğer garantisi bitmişse tavsiye ederim. Fakat tozlu yerde çalıştırmayın.

 7. ntel(r) celeron(R) CPU G550@ 2.60ghz 2.60 ghz 2.00 gb ram 64 bit işletim sistemi

  AMD Radeon HD 5450 Yaklaşık top bellek:1787 MB Kaldırırmı lütfen cevap

 8. Özellikler ;
  Ram : 3 GB
  GhZ: 2.40
  Toplam Kullanılabilir video belleği : 1755
  Ayrılmış video belleği : 512 mb
  Paylaşılan Video belleği : 1243 mb
  Ekran Kartı: ATI Mobility Rodeon HD 5470
  DAC TÜRÜ : İnternal Dac 400 MHZ
  Bit:32 bit 64 bit yaptırıcam
  Windows7 İntel Core i3
  Çözünürlük : 1366×768
  PC : LEPTOP
  Kaldırır mı rahat oynarmıyım ?

  • Minimumda istenilen Radeon HD 3850 ile hemen hemen aynı performansa sahip. Bu nedenle oyun açılacaktır fakat kasma sorunları da yaşayacaksınız. Akıcı oynamak için grafikleri en düşüğe getirmek zorunda kalabilirsiniz.

 9. En Düşük (minimum) Gereksinimler

  İşletim Sistemi: Win Vista 32 ya da daha üst bir versiyon
  İşlemci: Core 2 Duo E6600 2.4GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 5800+
  RAM: 2 GB
  Gerekli Boş Harddisk Alanı: 10 GB
  Ekran kartı: GeForce 8800 GTS ya da Radeon HD 3850(+512MB)
  DirectX: DX 9

  Önerilen (maximum) Gereksinimler:

  İşletim Sistemi: Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon
  İşlemci: Core i3-530 2.9GHz ya da Athlon II X3 425
  RAM: 4 GB
  Gerekli Boş Harddisk Alanı: 14 GB
  Ekran kartı: GeForce GTX 260 ya da Radeon HD 4870(+1024MB)
  DirectX: DX 10

  Benim Pc: Win 7 32 bit
  İşlemci: Pentium Dual Core E-5200
  RAM: 2 GB
  Ekran kartı: 256 MB
  DirectX: 11.1

  Sizce açarmı

 10. Konunun resmini görünce aklıma Lost dizisi gelmişti. Konuyu okuyunca yanılmadığımı anladım . İkisinde de hayatta kalmak konu. Zombi oyunları çok ilgi çekiyor son zamanlarda.

  • Evet ben denedim yolda giderken bir anda ölmeye başladım ya da durup dururken uçmaya başlıyorsunuz ve bu sorunlar halen daha düzeltilmiş değil

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here