Zorluğu ile dikkatleri üzerine çeken Dark Souls 2 bizleri gene epey bir uğraştıracak gibi görünüyor. Dark Souls 2 sistem gereksinimleri hakkında her şey burada.

Daha önce oynadığınız tüm zor oyunları bir kenara bırakın. Çünkü hiçbirisi Dark Souls 2 kadar zor değil. From Software tarafından geliştirilen Dark Souls 2, eski oyununda olduğu gibi yine karanlık bir atmosfer ve çetin düşmanlar ile beraber geliyor. Bu oyunu oynadıktan sonra düşmanlarınıza karşı cesaretli olmayı ve onlardan kaçmamayı öğreniyorsunuz. Çünkü sıradan RPG oyunlarının aksine Dark Souls oyuncularını o kadar zorluyor ki bir yerden sonra artık oyundan soğuyup bırakabiliyorsunuz. Burada ise işin içerisine tecrübe giriyor. Oyunculuk yeteneklerinizi ön plana alarak bu zorlu bölümleri geçmeye çalışıyorsunuz. Bu nedenle açıkça belirtmeliyiz ki oyunu bitirmek herkesin başarabileceği bir şey değil.

Dark Souls 2 Sistem Gereksinimleri detayları için sayfanın alt kısmına bakabilirsiniz.

Dark Souls 2’de lanetli bir karakter ile oynuyoruz. Oyunun esas senaryosu ise bu lanete bir çözüm bulabilmek ile geçiyor. Ayrıca ilk oyun ile bağlantılarını koparmayan Dark Souls 2’de yine aynı oyun mekaniklerini görüyoruz. Hatta oyuna başladığınızda aynı menüyü ve sesleri duyacaksınız. Fakat bu sizi hiçbir şekilde eski oyunun aynısı diye soğutmuyor ve kendinizi yine Drangleic isimli o lanetli topraklarda bularak evinizde hissediyorsunuz. Tabi ki daha fazla karakter ve yerleşim yerinin olması gibi pek çok farklı şeyi de oynadıkça keşfediyorsunuz. Eski Lordran isimli haritanın aksine yeni haritamızda yalnızca yaratık değil bir o kadar da karakterin olması oyunu biraz daha gerçekçi bir hale getirmiş.

Dark Souls 2 başlangıcı ilk oyuna göre biraz daha kolay olmuş. Bunun nedeni ise oyuna ilk başlayan pek çok kişinin sıkılarak oyunu bırakması olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle yeni oyunda git gide zorlaşan bir oynanış görüyoruz. Fakat bu sizi kandırmasın. Çünkü yeni oyun daha zor. Artık Lifegem dışında bulduğunuz her eşya sınırlı sayıda karşınıza çıkıyor. Estus Flask‘tan ise tüm oyun boyunca sadece 8 adet içebiliyoruz. Yani anlayacağınız işimiz çok zor. Ayrıca yaptığımız seçimler ve karşımızdaki karaktere verdiğimiz cevaplar oyunun senaryosunu etkiliyor. Böylece sadece bizim değil etrafımızdaki karakterlerinde kaderi bir nevi bize bağlı.

Bu kadar oynanıştan bahsettiğimiz yeter. Gelelim şimdi asıl konumuz olan oyunun grafiklerine ve sistem gereksinimleri içeriğine. Oldukça sade ve güzel bir grafik yapısına sahip olan Darks Souls 2’de yeni nesil oyunlarda olan göz alıcı kaplamalara veya mükemmel ayrıntılara rastlamıyoruz. Bunun yerine ışık oyunları ve gölgelendirme ön plana çıkıyor. Özellikle kapalı mekanlarda bunu daha net görebiliyorsunuz. Yeni bir grafik motoru kullanılan oyunda müziklerde eski oyuna nazaran daha sağlam bir yapıya sahip. Senaryoyu çarpıcı bir şekilde bizlere vurgulayan müzikler bulunduğunuz mekanda sizleri etkileyen en önemli faktörlerden birisi oluyor.

Dark Souls 2 sistem gereksinimlerine baktığımızda aslında o kadarda yüksek olmadığını görüyoruz. Öncelikle bizleri işletim sisteminde Windows XP karşılıyor. Yeni nesil oyunların XP desteklerini çektiklerini gördükten sonra Dark Souls 2’de bunu görmek bizleri sevindiriyor. 60 FPS’de oynanan oyunda minimum işlemci gereksinimi olarak Intel Pentium Core 2 Duo E8500 bizlere resmen yeni bir umut veriyor. Böyle düşük bir işlemci modelinin olması oyunu rahat bir şekilde oynayacağımız hakkında bizlere ip ucu veriyor. En önemli faktör olan ekran kartına baktığımızda ise bizleri NVIDIA GeForce 9600GT ve ATI Radeon HD 5870 karşılıyor. Bu da demek oluyor ki orta seviye bir bilgisayarda Dark Souls 2’yi oynayabileceğiz.

Dark Souls 2 Sistem Gereksinimleri

En Düşük (minimum) Gereksinimler:

İşletim Sistemi: Windows XP (Service Pack 3 ile birlikte) / Windows Vista (Service Pack 2 ile birlikte) / Windows 7 (Service Pack 1 ile birlikte) / Windows 8
İşlemci: Intel Pentium Core  2 Duo E8500 @ 3.17 GHz / AMD Phenom II X2 555 @ 3.2 GHz
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 14 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:  Nvidia GeForce 9600 GT / ATI Radeon HD 5870
DirectX: Dx 9

Önerilen (maximum) Gereksinimler:

İşletim Sistemi: Windows 7 (Service Pack 1 ile birlikte)
İşlemci: Intel CoreTM i3 2100 @ 3.1 GHz / AMD A8 3870K @ 3 GHz
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 14 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 465 / ATI Radeon HD 6870
DirectX: Dx 9

Bu yazı yardımcı oldu mu?
Hayır
Evet

11 YORUMLAR

  1. Oyunu daha alamadım ama bu konuya rastlamam iyi oldu, bir oyuna bakıyorum birde sistem gereksinimlerine bakıyorum. Çok ilginç böyle bir oyun nasıl bu kadar az sistem kaynaklarından yararlanabilir ki.

    • Bu bildiğim kadarıyla oyunun optimizasyonu ile ilgili bir olay. Bazı oyunlarda grafik kalitesi çok yüksek olduğu halde donanımdan yüksek oranda faydalandıkları için düşük sistemlerde bile zorlanmadan çalışabiliyorlar.

  2. Bu oyunu çok merak ediodum çok zor bitirilmiyo falan diyorlardı bende rpg oyunlarını çok severim şimdi sistem gereksinimlerinin düşük oluğunu görünce cidden sevindimm hemen indiricem

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here