Crysis 3 sistem gereksinimleri oldukça yüksek gibi görünüyor. Acaba bilgisayarınız bu oyunu zorlanmadan açabilir mi?

3 Türk iş adamının (Cevat, Faruk ve Avni Yerli ) başında bulunduğu Crytek firması Crysis serisi ile büyük başarılara imza atmış durumda. Crytek‘in geliştirdiği ve EA Games tarafından piyasaya sürülen Crysis 3 sistem gereksinimleri her zaman eski oyunlarda olduğu gibi yüksek performanslı bir PC istemesi ile ünlü olmuştur. CryEngine 3 grafik motoru kullanılan Crysis 3 FPS türünde en yüksek grafiklere sahip oyunlardan birisi olarak görülüyor. Bu da yüksek bir sistem gerektiriyor. Fakat hemen telaş yapmayın. Oyunun minimum sistem gereksinimleri oldukça uygun görünüyor. Düşük grafiklerde çoğu bilgisayarda kolay bir şekilde oynanabilir. Ama yüksek grafikler için iyi bir sisteme ihtiyacınız var.  Acaba sizin sisteminiz Crysis 3 için yeterli mi?

Şubat 2013’te çıkan ve Türkçe dil desteği de bulunan Crysis 3’ün PC, PS3 ve Xbox 360 versiyonları bulunuyor. Oyunu rahat bir şekilde oynayabilmeniz için GeForce GTS 450 veya AMD Radeon HD 5770 gibi DirectX 11 destekleyen bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Ekran kartınızın DX11’i destekleyip desteklemediğini bilmiyorsanız bunu öğrenmenin kolay bir yolu var. Başlat/çalıştır tıklayın. Çıkan sekmeye dxdiag yazıp çalıştır tıklayın. Karşınıza sistem bilgileriniz gelecektir. Buradan ekran kartınızın hangi DX sürümünü desteklediğini görebilirsiniz. DX sürümünü güncel tutmanızı tavsiye ederiz. Windows XP işletim sistemi DirectX 11 desteklemediğinden dolayı Crysis 3 ne yazık ki XP üzerinde oynanamıyor. Windows 7 ve üzeri bir işletim sistemine ihtiyacınız var. İşlemci olarak ise çok yüksek bir sistem olmadığını hatta eski oyunu ile aynı işlemci gereksinimine sahip olduğunu görüyoruz. Crysis 3 için  Intel Core 2 Duo E6600 veya AMD Athlon X2 5200+ gibi bir işlemci yeterli olacaktır. Bunun altındaki sistemler oyununuzda yavaşlamalara neden olabilir.

Özellikle FPS (first person shot) türü oyunlarda fps (frame per second) düşmesi hiç istenilmeyen bir durumdur. Çünkü bilgisayarınız zorlandığında nişan alıp ateş etmeniz oldukça güçleşecektir. Bir süre sonra oyun hiç oynanamaz bir hale gelecek ve keyif almak yerine işkence çekmeye başlarsınız. Bu nedenle bir oyunu almadan önce kendi sisteminiz ile oyunun sistem gereksinimlerini detaylı bir şekilde karşılaştırmanızda fayda var.

[reklam]

[baslik]Crysis 3 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:  Windows XP, Vista Veya Windows 7
İşlemci: İntel 3.06 Ghz Çift çekirdekli Veya Amd 3.2 Ghz Çift Çekirdekli
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 20 GB olarak belirtiliyor.
Ekran Kartı : NVidia GeForce GT 520 1Gb Veya ATI Radeon HD 6450 512 MB
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Önerilen Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:  Windows XP, Vista Veya Windows 7
İşlemci:   Core i3-2120T 2.6GHz Veya Phenom II X4 810
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 20 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: GeForce GTX 650 1GB Veya Radeon HD 7750 1GB GDDR5
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Ultra (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:   Windows Vista, Windows 7 veya Windows 8
İşlemci:   Intel Core i7-2600k veya AMD Bulldozer FX4150
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 20 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: NVidia GTX 680 veya AMD Radeon HD7970
DirectX: Dx 11

12 YORUMLAR

  1. ilk 2 oyununu zevkle oynadım fakat ekran kartım direct x 11 desteklemediği için bu oyunu oynayamadım :/ kedinin ciğere baktığı gibi bakarız artık anca :D

  2. Bilgisayarımla uyuyor sistem. Fakat bilgisayar zorlanırmı diye düşünüyorum. Şimdi normal sistem gereksinimleri bile olsa zorlarmı zorlar yani. :D

  3. Böyle robot ve gelecek tarzı oyunları pek sevmem. Ama yapımcısının Türk olması, oyunun Türkçe olması beni oyuna teşvik etti. Güzeldi yine de. Crysis 3’e güzel bir sistem gerekir.

  4. Oyunun grafikleri gerçekten süper.Oyunun en etkileyici özelliği ok silahı.O kadar gelişmiş silah arasında çok ayrı bir hava katıyor.Benim de hep tercihim ok olmuştur.Oyunu oynamaya başlayan bitirmeden rahat edemez.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here