Bu yazımızda sizlerle Call of Duty: Black Ops 2 sistem gereksinimlerini ve oyunun grafiklerini inceliyoruz.

Call of Duty: Black Ops 2 sistem gereksinimlerinden önce ilk olarak sizlere oyundan bahsetmek istiyorum. İlk olarak oyuna başladığımızda bizleri yine güzel bir menü karşılıyor. Hikaye modunu seçtiğimizde karşımıza klasik Call of Duty oyunlarında bulunan Recruit, Regular, Hardened ve Veteran zorluk dereceleri bizleri karşılıyor. Yani Veteran ile ilerlemenin imkansız olduğu, Hardened ile oldukça zorlu rakiplerin olduğu bir zorluk seviyesi bu oyuna da yerleştirilmiş.

Hikaye olarak ise ilk oyuna benzer yapıda bir senaryo geliştirilmiş. Gelecekte (2025 yılında) geçen Call of Duty: Black Ops 2, senaryosu geçmişte olan bazı olarlar ile bağlantılı hale getirilmiş. Oyundaki görev ilerleyişi ise eski oyunlarda olduğu gibi farklı karakterlerin gözünden ilerliyor. Yani oyundaki karakteriniz sürekli olarak değişiyor. Fakat bu sefer yaptığımız seçimler oyunun gidişatını değiştiriyor ve senaryoda değişmiş oluyor. Hikayemiz gelecek yıllarda geçtiği için doğal olarak oyuna yeni teknolojiler eklenmiş. Öncelikle bu teknolojilerden en güzelinin görünmezlik olduğunu belirtmeliyim. Onun dışında bazı bölümlerde dağlara tırmanabiliyor ya da hafada uçuşan drone’ları görebiliyoruz.

Oyunun zombi modunda ise üzerimize dalgalar halinde gelen zombilere karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bu mod içerisinde aynı zamanda farklı seçeneklerde bulunuyor. Klasik Survival dışında aynı zamanda takımlar halinde zombilere karşı savaşarak puan savaşı yapabiliyor veya ilerlemeli bir oyun oynayabiliyorsunuz. Bu yenilikleri ile zombi modu oyunun en eğlenceli kısmı olmuş. Multiplayer moduna da bayrak kapma vs. gibi yenilikler eklenmiş. Bu sayede takım çalışması daha ön plana çıkarılmış.

Oyunun grafiklerine baktığımızda HDR ve ışıklandırmanın daha ön plana çıktığını görüyoruz. Call of Duty serisinin her yeni oyunu ile birlikte grafiksel olarak çok az oranda geliştiğini düşünecek olursak bu bile bizim için bir yenilik. Fakat halen daha eski oyun motorunun kullanılması PC üzerinde bazı grafiklerin sırıtmasına neden olmuş. Özellikle kaplamalarda karşımıza çıkan hatalar yeni oyuna hiç yakışmamış. Havada duran objeler, oldukları yerde sürekli dönen cisimler veya bunun gibi hatalarda kötü kaplamalara resmen yağ bal olmuş. Ayrıca askerlerin çoğunun klon gibi birbirinin aynı olması böyle iddialı bir yapıma hiç yakışmamış. Özet olarak grafiksel olarak Call of Duty: Black Ops 2’nin yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Call of Duty: Black Ops 2 sistem gereksinimleri ise grafiklerindeki bu hatalara oranla ekran kartı gereksinimleri olarak biraz yüksek. İşlemcide bizlerden sadece Core 2 Duo isteyen oyun için ekran kartında Nvidia GeForce GTS 450 ya da (1 GB) ATI Radeon HD 4850 gerekiyor. Tabi bunların dışında oynadığınız ekran kartlarınızın Direct X 11 sürümünü desteklemesi gerekiyor. Çünkü oyunun minimum sistem gereksinimlerinde bile en az DX 11 istenilmiş. Bu da eski sürüm olan DX 10 ile oyunu oynayamayacağınız anlamına geliyor.

[reklam]

[link]Call of Duty: Advanced Warfare sistem gereksinimleri[/link]

[link]Call of Duty: Ghosts sistem gereksinimleri[/link]

[link]Call of Duty: Black Ops 3 sistem gereksinimleri[/link]

[link]Call of Duty Black Ops sistem gereksinimleri[/link]

[baslik]Call of Duty: Black Ops 2 Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 – 32 Bit
İşlemci: Intel Celeron E1200  @ 1.6 GHz / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 10 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GT 430 (48 Shaders ) /(1 GB) ATI Radeon HD 4650
DirectX: Dx 11

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 – 64 Bit
İşlemci:  Intel Core 2 Duo E8500 @3.16 GHz / AMD Athlon 2 X3 415e
Bellek: 4 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 10 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTS 450 / (1 GB) ATI Radeon HD 4850
DirectX: Dx 11

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here