Hem FPS hemde RPG türünde bir oyun mu arıyorsunuz. O halde Borderlands sistem gereksinimleri için verilen bilgileri ve oyunun detaylarını inceleyebilirsiniz.

FPS türünün ilk örneklerinden bir tanesi olan Borderlands aynı zamanda bir shooter oyunu. Ayrıca seviye sisteminin bulunmasından ötürü bir RPG oyunu da diyebiliriz. Bu da onu ender rastlanan yapımlardan bir tanesi yapıyor. Borderlands sistem gereksinimleri için verilen bilgilere geçmeden önce ilk olarak oyunu inceleyelim. Öncelikle oyuna ilk girdiğinizde 4 farklı karakter karşınıza çıkıyor. Bu 4 karakterin her birisinini özel güçleri bulunuyor ve bunlardan bir tanesini seçerek tüm oyunu onunla devam ediyorsunuz. Bu özellikler oldukça güzel diyebilirim. Bir tanesi ile zamanı yavaşlatabilirken bir diğer karakter ile yere otomatik silahlar kurabiliyorsunuz. Veya avcıyı seçerek düşmanın üzerine saldırması için bir kartal yolluyorsunuz.

Oynanış her karakterde birbirine benzese de bu farklı özellikler ile oyun bambaşka bir boyut alıyor. Bu nedenle insan her karakter ile oyunu bir kez bitirmek istiyor. Karşınıza çıkan düşmanları öldürdükçe deneyim puanı kazanarak seviye atlıyorsunuz. Doğal olarak da gelen puanlarınız ile yeni yetenekler alıyorsunuz. Oyuna yetenek ağacı eklenmiş. Bu sayede istediğimiz yönde karakterimizi geliştirebiliyoruz. Fakat bu puanları dikkatli vermelisiniz. Çünkü kendinizden yüksek canavarları öldürmek oldukça zor. Canavarın üzerine nişan aldığınızda canını ve seviyesini görebilirsiniz. Bir tanesine saldırmadan önce bunu kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Oyundaki görev sistemine baktığımızda görevlerin kendi seviyemize göre olduğunu görüyoruz. Yani çok fazla zorlanmıyorsunuz. Görevler için farklı yerlere gitmek durumunda kalıyoruz. Fakat oyunun haritası ne yazık ki bir bütün değil parça parça yapılmış Bu yönü ile kötü olmuş diyebilirim. Görevleri aldığınızda ilk başlarda yayan olarak gitmek zorundasınız. Daha sonra bir araç alarak daha hızlı gidebilir, daha önce gittiğiniz bir yere hızlı seyahat ile beklemeden varabilirsiniz. Bu aracın aynı zamanda bir tank olduğunu da belirtmeliyim. Yani düşmanlarınıza ateş edebilirsiniz.

Borderlands üzerinde Unreal Engine 3 grafik motoru kullanılmış. Mekanların ve çevre dokusunun iyi düzeyde olduğunu söylemeliyim. Fakat yinede bazı hatalarda yok değil. Bunlardan en belirginleri geç gelen kaplamalar. bir yerde beklediğinizde kaplamaların geç geldiğini daha net görebilirsiniz. Bu arada araç ile sudan geçtiğinizde sanki buzda gider gibi hiç dalgalanma olmadığını da göreceksiniz. Bu da bir başka hata. Haritalar arası yüklemelerde oldukça uzun olmuş. Yapay zekada yok denecek kadar az. Özellikle çatışmalar esnasında düşmanların saklanmadan üzerinize gelmesi bunun en belirgin göstergesi.

Borderlands sistem gereksinimlerioldukça düşük. Oyun bizlerden en düşük Pentium 4 işlemci ve  GeForce 8800 ekran kartı istiyor. 2009 yılında çıkmasına rağmen bu kadar düşük sistemler istemesi bizim için oldukça iyi. Önerilen sistem gereksinimleri için ise Core 2 Duo işlemci ve GeForce GTX 260 ekran kartı yeterli oluyor.

[reklam]

[link] Borderlands: The Pre-Sequel sistem gereksinimleri [/link]

[link] Borderlands 2 sistem gereksinimleri[/link]

[baslik]Borderlands Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi:Windows XP / Windows Vista
İşlemci: Intel Pentium 4 @2.4 GHz / AMD Athlon XP 2500+
Bellek: 1 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 8 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce 8800 / ATI Radeon HD 2800
DirectX: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista
İşlemci: Intel Core 2 Duo @2.4 GHz / AMD Athlon 64 X2 5200+
Bellek: 2 GB
Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 8 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı:Nvidia GeForce GTX 260 / ATI Radeon HD 3600
DirectX: Dx 9

2 YORUMLAR

 1. İŞLEMCİ:İNTEL CORE 2 DUO E6550

  İŞLEMCİ HIZI: 2.33 GHZ

  EKRAN KARTI: SAPPHİRE 5450 1 / 2,8 GB

  Ram: 2 GB

  Kaldırırmı / Kasarmı

  Hangi Ayarlarda Oynarım

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here