Assassin’s Creed: Unity sistem gereksinimleri yayınlanmış durumda. Oyunun açıklanan detaylarını ve sistem bilgilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Yan oyunları saymaz isek serinin 7. ana oyunu olacak olan Assassin’s Creed: Unity yine bomba gibi geliyor. Oyunumuzda bu sefer daha karanlık bir hava mevcut. Önceki oyunlara baktığımızda ise daha canlı ve daha net yapımlar görürken bu sefer Ubisoft bizleri daha kanlı ve karanlık bir oyun ile karşılıyor. Bunun en büyük nedeni ise Fransız ihtilali olduğu söyleniyor. Bu ihtilal gerçekleşmeden hemen önceki dönemi konu alan oyunumuzda doğal olarak Fransa içerisinde geçiyor. Assassin’s Creed: Unity Sistem Gereksinimleri içeriğine en alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Assassin’s Creed: Unity içerisinde eski oyunlardan farklı olarak yeni silahlarımız mevcut. Bu silahlar içerisinde Hidden Blade’in yanı sıra birde Phantom Blade bulunuyor. Bu silah ile düşmanlarımıza uzaktan bıçak fırlatabiliyoruz. Bıçakları eski oyunlarda da fırlatıyorduk fakat sadece biraz daha karizmatik bir hale bürünmüş diyebiliriz. Farklı farklı kılıç çeşitlerimizde tabi ki yine bulunuyor. Bu kılıçlar ile önünüze geleni doğrayıp biçebiliyoruz.

Oyundaki mimari yapıya baktığımızda yine mükemmel bir işçiliğin çıkarıldığını görebiliyoruz. Eski oyunlardan hatırlayacağınız üzere İtalya’nın o dönemlerdeki muhteşem havasını resmen hissediyorduk. Bu seferde aynı tarihi Fransa içerisinde yaşıyoruz. Çoğunlukla Paris’te geçen oyunda gözümüze ne çok Rotterdam katedrali çarpıyor. Çünkü en çok girip çıktığımız yapılardan birisi burası. Yapımcılar tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu katedralin 10 farklı girişi bulunuyor. Fakat içeride at arabası ile getirilmiş samanlıkları gördüğünüzde kendi kendinize bunun burada ne işi var diyebilirsiniz. Çünkü gerçekten saçma olmuş.

Oynanabilirliğe baktığımızda çok fazla yeni unsur göremiyoruz. Yapılan açıklamalara baktığımızda ise oyunda bize bir görev verileceği ve bu görevi istediğimiz gibi bitirebileceğimiz söyleniyor. Fakat serinin eski oyunlarına baktığımızda zaten hiçbir şekilde bir koridordan ilerleyerek görev yapmak gibi bir durum olmadığını biliyoruz. Savaş mekanikleri için ise Counter Kill’in ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Bunun sebebi ise oyunu biraz daha zor hale getirmek diyebiliriz. Çünkü eski oyunlarda aynı anda 5 kişi ile de savaşsanız düşmanlarınız üstünüze sırayla geliyor ve çok kolay bir şekilde öldürülüyorlardı. Üstüne bir de Counter Kill yaparsanız tadından yenmiyordu. Oyunun bu kadar kolay bir dövüş sistemine sahip olması yapımcıları harekete geçirmiş ve bu Counter olayını kaldırmalarını sağlamış. Fakat bizce bu dövüş sisteminin baştan değiştirilerek aynı anda 5 kişinin bize saldırabilmesini diliyoruz. Eğer bunun gibi yeni gelişmeler oyuna eklenirse gerçekten Assasins Creed tadından yenmeyen bir yapıma dönüşebilir. Oyuncular tarafından gelen en büyük şikayetin ise bu konuda olduğunu biliyoruz. Yani oyunu bitirdikten sonra en fazla 2 3 kez öldüğünüzü fark ediyorsunuz. Bu da en büyük eksikliklerden birisi.

Ayrıca göze batan bir diğer eksiklikte tırmanış mekanikleri. Oyunda karakterimizin uçarcasına tırmandığını görebiliyoruz. Eski oyunlara baktığımızda bunun daha zor bir olay olduğunu hissediyorduk. Yani resmen karakterin ağırlığını çekmek için zorlandığını görüyorduk. Fakat Assassin’s Creed: Unity üzerinde işler değişmiş durumda. Artık resmen örümcek adam havasında resmen uçarak binalara çıkabiliyoruz. Bizce bu oldukça kötü bir unsur olmuş. Özellikle Ubisoft’un tırmanış mekaniklerini geliştirmek için bir sporcu ile anlaştıklarını açıklaması üzerine bu daha da göze çarpıyor. Co-op modu içerisinde ise online olarak arkadaşlarımız ile aynı görevi yapabiliyoruz. Fakat bu görevler oyunun tamamını kapsamıyor. Yaklaşık olarak üçte birlik kısımdaki görevleri bu şekilde ortak olarak yapabiliyoruz.

Oyundaki karakter özelleştirmeleri ise oldukça artmış. Öncelikle giysilerimizi kapsayan bu özelliklerde yeni bir eşya aldığınızda farklı özellikler kazanıyoruz. Örneğin siz başlığınızı değiştirdiğinizde gardiyanlar tarafından daha geç fark ediliyorsunuz. Ya da silahınıza eklemeler yaparak daha etkin hale getirebiliyorsunuz. Aynı şekilde çizmelerimizi değiştirerek daha az ses çıkarabiliyoruz. Ayrıca yeni oyunda Eagle Vision daha fazla geliştirilebiliyor. Bu özellik kısaca daha geniş bir alanda düşmanlarımızı görebilmemize olanak sağlıyor. 200’den fazla geliştirme bulunuyor ve bu geliştirmeler yakın dövüş, enerji, ulaşım ve gizlilik olmak üzere dörde ayrılıyor. Bu sayede tüm oyuncuların kendilerine özgü bir assasin’i olmuş oluyor. Siz isterseniz dövüş odaklı bir karakter yaratırsanız, isterseniz daha çok gizlilik üzerine yoğunlaşırsınız. bu tamamen size kalmış.

Grafiklere bakacak olursak oyunumuzda AnvilNext grafik motorunun yeni sürümü kullanılmış. Yani zaten eski oyun motoru kullanıldığından grafiklerde eski oyunların aynısı gibi diyebiliriz. Ama bunun avantajı ise sistem gereksinimleri çok fazla yükselmemiş olması. Fakat eski oyunlara baktığımızda zaten serinin bizlerden hep yüksek sistem istediğini görebiliriz.

Assassin’s Creed: Unity sistem gereksinimleri içinde Intel Core 2 Quad Q6400 işlemci ve  Nvidia GeForce 8800 GS ekran kartı isteniliyor. Önerilen gereksinimlerde ise Intel Core i5-2400S ve Nvidia GeForce GTX 470 yazılmış. Yani oyunu zorlanmadan oynayabilmeniz için oldukça sağlam bir sisteme ihtiyacınız var. Şahsen test bilgisayarımız olan GeForce GT540M ekran kartı, Intel Core i5-2430M işlemci ve 8 GB RAM sisteminde oyun en düşük ayarlarda dahi oldukça fazla zorlandı.

[reklam]

[link]Assassin’s Creed: Syndicate Sistem Gereksinimleri[/link]

[link]Assassin’s Creed 4: Black Flag sistem gereksinimleri[/link]

[baslik]Assassin’s Creed: Unity Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1) / Windows 8 / Windows 8.1 (Sadece 64-bit sistemde çalışır!)
İşlemci: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz / AMD FX-8350 @ 4.0 GHz
Bellek: 6 GB
Gerekli boş disk alanı: 50 GB
Ekran kartı: (2 GB) Nvidia GeForce GTX 680 / AMD Radeon HD 7970
DirectX: Dx 9 uyumlu ses kartı

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1) / Windows 8 / Windows 8.1 (Sadece 64-bit sistemde çalışır!)
İşlemci:Intel Core i7-3770 @ 3.4 GHz / AMD FX-8350 @ 4.0 GHz
Bellek: 8 GB
Gerekli boş disk alanı: 50 GB
Ekran kartı: (3 GB) Nvidia GeForce GTX 780 or AMD Radeon R9 290X
DirectX: Dx 9 uyumlu ses kartı

Desteklenen ekran kartları: GeForce GTX 700 serisi, AMD Radeon HD 7970, Radeon R9 200 serisi

NOT: Bu kartların Laptop versiyonlarında oyun çalışabilir fakat resmi desteği yoktur.

1 YORUM

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here