Sıradan Free2Play oyunlarından sıkıldıysanız bu yapım tam size göre diyebiliriz. Allods Online sistem gereksinimleri ve oyunun içeriği yazımızda.

Allods Online, Free2Play türü oyunlar içerisinde adını ilk sıralara taşıyan önemli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Astrum Nival tarafından geliştirilen ve Mail.Ru Games tarafından dağıtımı yapılan oyunun yapım aşaması için 12 milyon dolar harcanması ise neden bu kadar kaliteli bir yapım olduğunu açıklıyor. Bir MMORPG oyunu olan Allods Online’nın senaryosu ise biraz basit kaçmış diyebiliriz. Tabiki senaryodan bir Warcraft beklemiyoruz ama biraz daha detaylı düşünülebilirdi.

Oyunu diğer MMORPG’lerden ayıran en önemli özelliği gemi kullanabilmemiz . Oyunda kendi gemimizi yaratıp onunda Allods denilen adalar arasında seyahat edebiliyoruz. Ayrıca geminiz ile diğer oyunculara meydan okuyarak onlara savaş açabiliyorsunuz. PVP sistemi sadece gemilerde değil aynı zamanda karada Holy Land denilen bölgede de yapılabiliyor. Oyunda gemi yapabilmek için biraz uğraşmanız gerek. Bu nedenle oyuna portallar eklenmiş. Bu portallar ile diğer adalara kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

Tüm online MMORPG’lerde olduğu gibi Allods Online içerisinde de iki düşman taraf bulunuyor. Bu taraflarda toplamda 6 ırk ve 8 sınıf bulunuyor. Bu ırklara ve sınıflara tek tek değinmeyeceğim. Tahmin edebileceğiniz gibi her birinin farklı özellikleri bulunuyor. Irkınızı ve sınıfınızı seçtikten sonra oyuna girerek ilk görevinize başlıyorsunuz. Görevlerin Türkçe olmasıda oyunun artı yanlarından bir başkası. Ayrıca 2000’nin üzerinde görev ve yan görevlerin bulunması oyunu zevkli kılan bir başka unsur. Bu yavaş seviye atlamanıza neden olsa da görev çeşitliliği oyunu daha keyifli bir hale getirmiş.

Oyundaki zindan savaşları ne yazık ki PVP kadar zevkli olmamış. Bunun nedeni ise zindanlardaki zorluk seviyesinin iyi ayarlanamamış olması. Parti olarak bir zindana girdiğinizde dahi bile bazı durumlarda yaratıkları öldürmeniz imkansız hale gelebiliyor. Sonuç olarak ise hiçbir eşya alamadan zindandan çıkıyorsunuz. Bu da normal olarak çok sinir bozucı oluyor çünkü siz saatlerinizi harcayıp son yaratığa geldikten sonra onu öldüremeyip geri dönmeniz kötü bir durum.

Allods Online grafiklerine bakacak olursak iyi ya da kötü diyemiyoruz çünkü oldukça WOW’a benziyor. Bir Free2Play türü olmasına rağmen bir oyunun mutlaka orjinal olması gerekir. Fakat Allods Online’a ilk girdiğinizde kendinizi WOW’un farklı bir versiyonunda hissedebilirsiniz. Renkli çizimler ve mekanların tasarımlarına baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fakat yinede haritadaki çeşitlilik bu açığı kapatmış. Grafiksel olarak iyi bir düzeyde olan oyun genel olarak sisteminizi zorlamadan akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

Allods Online sistem gereksinimleri oldukça düşük bu nedenle sizlere direk olarak önerilen gereksinimleri aktaracağım. Eski bir oyun olmasından ötürü önerilen işlemci olarak Pentium 4 isteyen oyun, ekran kartında ise en yüksek Nvidia GeForce 7600 GS istiyor. Yani tüm detayları açık iken bile orta düzey bir bilgisayarda çok rahat bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz.

[reklam]

[baslik]Allods Online Sistem Gereksinimleri[/baslik]

[altbaslik]En Düşük (minimum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista /Windows 7
İşlemci: Intel Pentium 3 @ 1.5 GHz
Bellek: 512 MB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 8 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (128 MB) Nvidia GeForceFX 500 / ATI Radeon 9550
Direct X: Dx 9

[altbaslik]Önerilen (maximum) Gereksinimler:[/altbaslik]

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista /Windows 7
İşlemci: Intel Pentium 4 @ 2 GHz
Bellek: 1 GB
Gerekli boş disk alanı:Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 8 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce 7600 GS
Direct X: Dx 9

4 YORUMLAR

    • Bu çok fazla sistem isteyen bir oyun değil. Sizin sisteminiz de minimum’u geçiyor. (İşlemciyi yazmamışsınız ama Pentium 4’den daha yüksek olduğunu varsayıyorum). Oyun yavaşlasa bile grafikleri biraz düşürerek çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Merak etmeyin.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Please enter your comment!
Please enter your name here